BEESTENBOEL Deze status bleek ook uit de sterkere afname na koude winters in vergelijking met de rest van Nederland en een sterkere toename na zachte winters. In dit laatste punt zou wel eens de verklaring voor dit fenomeen kunnen liggen. Hoe zuidelijker je overwintert hoe minder kans dat je loopt dat je te maken krijgt met winterse koude. Hoe noordelijker je overwintert hoe eerder je terug bent in je broedgebied. Behoren de in Zeeuws Vlaanderen broedende Roodborst tapuiten tot deze laatste categorie? Er zijn enkele aanwijzingen; ze zijn erg vroeg in het voorjaar in hun broedgebied terug en er overwinteren nogal eens vogels. Alleen ringonderzoek kan de oplossing brengen, vandaar dat Alex Wieland en ondergetekende een ringvergunning voor deze soort hebben aangevraagd. Dat zou mooi aansluiten bij het ringonderzoek uitgevoerd door leden van de Vogelwerkgroep Noord-Oost Vlaanderen. Het onderzoek zoals gepubliceerd in Limosa is een mooi voorbeeld van wat Vogelwerk groepen op het gebied van vogelonderzoek kunnen doen: jarenlang een bepaalde soort volgen. Amateurs kunnen namelijk rustig afwachten hoe een bepaalde populatie zich ontwikkelt. Daarentegen moeten beroeps vogelaars elk jaar opnieuw weer vechten voor hun budget; "zou wel eens kunnen toenemen" is budgetair gezien geen sterk argument. Rob van Westrienen, Valkenierstraat 57d 1018 XE Amsterdam Henk Castelijns, Marollenoord 10 4553 CP Philippine Ook in 1995 worden in het Zeeuws Biologisch Museum (Duinvlietweg 6, Oostkapelle) woensdagmiddag- aktiviteiten gehouden onder de naam: Beestenboelmiddag. Deze middagen zijn bedoeld voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Er is steeds een thema, passend bij het seizoen. Er kunnen maximaal 30 kinderen deelnemen en VOL is VOL, zo stelt de stichting Zeeuws Biologisch Museum. Jullie moeten vooraf aanmelden: per telefoon 01188-2620. De kosten bedragen f 5,per persoon. EEN ECHTE AANRADER!

de Steltkluut | 1995 | | pagina 7