De Roodborsttapuit in Zeeuws-Vlaanderen Pagina 6 door Henk Castelijns Onlangs is in Limosa een artikel verschenen met de titel "De Roodborsttapuit in Zeeuws Vlaanderen: status aparte?". Omdat niet iedereen lid is van Limosa en het artikel is gebaseerd op onderzoek uitgevoerd door leden van de Vogel-werkgroepen 't Duumpje en de Steltkluut, wordt hierna een korte samenvatting van het artikel gegeven. Geïnteresseerden kunnen bij de auteurs1' een kopie van het artikel aan vragen. Overigens ontvangt iedereen die aan het onderzoek heeft bijgedragen, automatisch een kopie. Voor 1970 is weinig over het voorkomen van de Roodborsttapuit in Zeeuws Vlaanderen bekend. De eerste melding van broedende Roodborsttapuiten in Zeeuws Vlaanderen is te vinden in enkele excursieverslagen uit 1950 van Warren. Voor het en met de jaren zestig schrijvingen die typisch zijn deren noemde men de broedvogel" en in oost "schaarse broedvogel in tegenwoordig wel anders, zou ze inmiddels talrijk Bovendien geldt in toe- steeds (zie tabel achter dit komen Roodborsttapuiten vooral voor in het cultuur- land; dijken, kleinschalige weilandjes, slootkanten, oeverhoekjes en derge- llike' Roodborsttapuit Elders in Nederland is de soort behoorlijk toegenomen in natuurgebieden; vooral in de duinen en op heide-terreinen. Uit cultuurland echter is de soort op West Brabant en enkele gebieden in het oosten na vrijwel verdwenen. De totale balans voor Nederland was behoorlijk negatief: 4.100-5.800 paar in 1974/1976 tot 1.800-2.300 paar in 1989/1991. In Vlaanderen is de trend gelijk: een toename, hoewel minder spectaculair, in de aan Zeeuws Vlaanderen grenzende gebieden en een afname elders. Vandaar die aparte status voor de Zeeuwsvlaamse Roodborsttapuiten. overige moeten we het tot helaas doen met om- voor oudere avifauna's. In west Zeeuws Vlaan- soort een "vrij schaarse Zeeuws Vlaanderen een toenemend aantal". Dat is In dezelfde terminologie worden genoemd, nemend aantal nog artikel). In 7ddi i\a/q X/lnanHoron

de Steltkluut | 1995 | | pagina 6