EUROPEES NATUURBESCHERMINGSJAAR: N'95. De Steltkluut. Pagina 9 Het jaar 1995 is door de raad van Europa uitgeroepen tot Europees Natuurbeschermingsjaar.N'95 is een campagne die vooral gericht is op het vergroten van het draagvlak voor ver-betering van de kwaliteit van natuur en land schap buiten de beschermde gebieden. Want ondanks de gestage groei van het aantal leden van natuur- beschermingsorganisatiesin Ne derland zakt de aandacht voor x99s natuur in de politiek weg. En met de toestand van de natuur is het nog steeds bar slecht gesteld, ook in Zeeland. Alle reden om M" er eens flink tegenaan te gaan! Een werkgroep heeft voor Zeeland al een voorstel voor de te organiseren aktiviteiten ge- *'uurmaakt. Binnen Zeeland zal in '95 iedere maand een bepaalde regio, activiteit of organisatie cen traal staan. Daarnaast is voor iedere regio een symboolsoort gekozen. Dit zijn typische soorten die voor een deel van de Zeeuwse natuur model kunnen staan. Zo is er achtereen-volgens gekozen: Tholen Korstmos/Zeewier; Schouwen Gierzwaluw; Oost Zeeuws-Vlaanderen Waterspitsmuis; West Zeeuws-Vlaanderen. Boomkikker; Walcheren Muurplanten; Bevelanden Waardevolle bomen. Oost Zeeuws-Vlaanderen is in de maand maart aan de beurt. Voor Oost Zeeuws- Vlaanderen zal De Steltkluut tezamen met de IVN Natuurgidsen (van de natuur- gidsencursus '92—'93) een aantal aktiviteiten op de rails zetten. Het thema dat in maart centraal zal staan zijn de watergangen en kreken, als waardevolle en typerende natuur en land-schapselementen in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Doelsoort is de waterspitsmuis. Ondanks de aandacht die er de laatste tijd voor de kreken is geweest (natuurvriendelijke oevers, schoonmaakoperaties zoals met de Boskreek) is de feitelijke situatie waarin deze wateren met bijbehoren de oeverlanden verkeren, over het algemeen dramatisch slecht. De Waterspitsmuis is een zeldzaam voorkomende soort. Deze spitsmuis heeft betrekkelijk zuiver water nodig, dat is de reden van zijn sterke achteruitgang. Deze soort kan als uitstekende graadmeter dienen voor de kwaliteit van onze vochtige biotopen. De Steltkluut zal een aantal gecombineerde excursie-werkdagen organiseren. Daarnaast zal een poging gewaagd worden om het voorkomen van de waterspitsmuis in Oost Zeeuws-Vlaanderen aan te tonen.

de Steltkluut | 1995 | | pagina 9