duiven te beschermen, gif op dat perceel gestrooid. In de Piersenspolderbij een perceel zomergraan werden door ondergetekende de restanten van vier dode Wilde Eenden gevonden. Opnieuw werd de politie inge schakeld, nu werd de vermoedelijke dader wel aan de tand gevoeld, maar omdat het al te lang was geleden en de bewijzen op het akker waren verdwenen, kon hij zich van de domme houden. Het perceel zomergraan en de vindplaats van de Buizerd lagen in vogelvlucht iets meer dan 1 km uiteen. In mei 1994 constateerden Jaap Poortvliet en ondergetekende op de Wevelswaeldijk dat het legsel van een Buizerd was vernield. De eierschalen lagen onder de nest-boom. De afdrukken van een ladder waren in de grond zichtbaar en vlak onder het nest was een tak vers afgebroken. Het terrein is alleen toegankelijk voor mede-werkers van DOW. Vandaar dat de bevindingen aan dit bedrijf zijn doorgespeeld. Later heeft men ons verzekerd dat de waarschijnlijke dader indringend duidelijk is gemaakt dat dit niet opnieuw dient te gebeuren. In het voorjaar van 1994 constateerde Alex de Smet dat bij Zwarten Hoek een paar Buizerden die in een 12-15 meter hoge populier al drie weken zaten te broeden, zo maar ineens waren verdwenen. Uit weten schappelijk onderzoek is gebleken dat het verdwijnen van vast broedende roofvogels, meestal duidt op vergiftiging of afschot. Rob Remmerts trof dit voorjaar bij Zuiddorpe een dode Bruine Kiekendief aan. Een dierenarts stelde vast dat er in de krop van de vogel muizen zaten die waren ver-giftigd. Waarschijnlijk was het gif uitgelegd om muizen te verdelgen en zo schade aan ingezaaid gewas te voorkomen. Mare Buise ontdekte in het voorjaar van 1994 bij Zuiddorpe een broedgeval van de Bruine Kiekendief. Aan het begin van het broedseizoen waren de vogels puntgaaf. Na enige weken waren bij het mannetje enkele slagpennen uit de vleugel ver dwenen. Dat zou er op kunnen duiden dat hij was beschoten. Nog later waren mannetje en vrouwtje in het geheel verdwe nen. Evenals in het geval bij Zwarten Hoek, ging het hier vermoedelijk om roofvogelver volging. Bij Philippine werd omstreeks 12 oktober 1994 een Buizerd geschoten door jagers uit Terneuzen. Twee Belgische vissers zagen het gebeuren. Ze meldden het voorval circa een week later bij Cees Riemslag die de politie inschakelde. De Buizerd werd op aanwijzingen van de vissers gevonden, maar was al in staat van ontbinding. De politie heeft daarom en omdat de vissers niet wisten wie van de drie het had gedaan, niets meer ondernomen. In de PZC van 14/11/94 stond een artikel over een Rode Wouw die met vergiftigingsverschijnselen was gevonden bij Groede en sinds 3 november in het vogelasiel de Mikke werd verpleegd. Navraag bracht aan het licht dat de vogel niet in Groede maar bij Biervliet was gevonden. Behalve de Rode Wouw waren ter plaatse ook nog twee vergiftigde Buizerden aangetroffen. Op 05/02/95 werd door Erminio Picavet aan de Bietenweg te Hulst een vergiftigde Buizerd gevonden. Enkele dagen later

de Steltkluut | 1995 | | pagina 19