m tmmyynr De Hooge Platen: Broedsucces in 1994. door Jan Flagge. OP DE ZATERDAGEN 08 APRIL EN 22 APRIL 1995 Zoals waarschijnlijk bij de meesten bekend, ligt in de Westerschelde ter hoogte van Hoofdplaat het Hooge Platen-complex. Op het hoogste deel hiervan (De Bol) bevindt zich sinds 1978 een van de grotere sternkolonies van Nederland. Voor Dwergsterns is het zelfs verreweg de grootste kolonie van Nederland en een van de zeer belangrijke kolonies in West-Europa. Het broedseizoen 1994 was een relatief succesvol jaar. Na enkele minder geslaagde seizoenen was de reproduktie van jongen dit jaar erg goed. Eind mei zag het er bepaald niet gunstig uit: een venijnige noordwester storm windkracht 9, juist op springtij, spoelde alle nesten weg. Gelukkig zijn Sterns en andere broedvogels van een dergelijk biotoop hierop ingesteld en er werd "vol goede moed" opnieuw begonnen. Verder slecht weer bleef de vogels bespaard en ook van predatie (roof) door b.v. Zilvermeeuwen was nauwelijks sprake. Daarom waren aan het einde van het broedseizoen de volgende resultaten bereikt: Soort: Aantal nesten: Gemiddeld aantal jongen per nest: Dwergstern 65 1,35 Visdief 650 1,58 Grote Stern 1.400 1,02 Kokmeeuw 325 ca. 1,50 Strandplevier 2 Bontbekplevier 2 Kluut 63 Scholekster 11 Van de laatste 4 soorten is het vrijwel onmogelijk broedresultaten vast te stellen. Je ziet wel jongen, maar het is oftewel niet vast te stellen, of dit ook het plaatselijke broedresultaat betreft, oftewel de aantallen zijn zo klein, dat ze niet opvallen in de relatief grote drukte in de zomer. Maar de aantallen van de "hoofdsoorten" stemmen tot tevredenheid over 1994. Voor 1995 zit hier natuurlijk wel een vervolg aan. Zoals ieder jaar is er ook na deze winter weer het nodige reparatie- en beheerswerk te doen. En zoals elk jaar zijn ook nu weer vrijwilligers onmisbaar. In april worden er 2 werkdagen georganiseerd en wel op de volgende data: Pagina 20

de Steltkluut | 1995 | | pagina 22