1. 3. Pagina 23 De oudste melding van Eekhoorn dateert uit 1945 en wel uit het Maristenbos bij Hulst (Buise Sponselee 1978), een zuiver loofbos overigens. Bekend is dat leerlingen van het klooster - vaak afkomstig uit het oosten des ands - ze als huisdier hielden. Pas in 1968, 1969 en 1970 zijn er weer enkele waar nemingen uit die hoek en de bossen daar noordelijk van - omgeving 't Jagertje - die redelijk wat naaldhout hebben. Nadien wordt ange tijd niets meer vernomen omtrent het voorkomen van Eekhoorns ten noorden van Juist. Opmerkelijk is dat omstreeks 1970 de aatste leerlingen het klooster verlieten. We kunnen slechts concluderen dat het voor omen van de soort in dit gebied alleen mogelijk bleek dankzij influx van ont-snapte dieren. De aantallen waren te gering en/of de draagkracht van het gebied te klein om een avensvatbare popu-latiete herbergen. In 1981 werd 1 exemplaar waargenomen bij 't Jagertje (Buise Vonck 1986). Nadien ont breken alle gegevens. Jen tweede gebied van waaruit in het erleden meldingen opduiken is Axel. Volgens en zeer pertinente zegsman zou de soort tot ngeveer 1959 de Axelse Vlakte bewoond ebben. Ook het Axels Bos - 12 ha en angelegd in het midden van de jaren vijftig - vordt meermalen genoemd (Buise Sponse- ee 1978). Stellig zijn dit ontsnapte of bewust 'tgezette dieren geweest die wellicht enige jd in leven bleven. Het is ons onduidelijk hoe e aanwezigheid van een levensvatbare .'opulatie in die gebieden in die tijd - zonder voedselbronnen - mogelijk was. Van Bree (1960) noemt voor 1957 St.Jan steen als vindplaats van de soort. We kennen niet de bron van deze oude melding. We betwijfelen echter dat het hier toen een copulatie betrof. Omstreeks 1952 lagen in de waterwingebieden bij St.Jansteen en en ook dat bij Clinge enkele hectaren bos. Pas daar-na is het bosbestand - met veel naaldhout - geleidelijk aan uitgebreid. Tussen 1968 en 1980 zijn er ondanks een toenemend aantal bezoekers in deze gebieden geen waarnemingen van dieren of hun sporen. De soort ontbrak er mogen we aannemen. In de beginjaren tachtig duiken waarnemingen op uit de Wildelanden bij Heikant grenzend aan de in Belgie gelegen bossen van Wachtebeke benoorden de Expresweg: 12 augustus 1980 en in de zomer van 1983 meer malen in tuin Julianastraat. Volgens de laatste zegsman ging het om 3 dieren die zich voornamelijk op Belgisch grondgebied ophielden. Boven dien wordt in 1983 1 exemplaar waargenomen in het waterwingebied (Buise Vonck 1986). Daarna worden geen meldingen meer ontvangen tot in 1993 als een omwonende uit de Ellestraat aan C. Smet verhaalt dat hij al een paar jaar lang Eekhoorns in z'n tuin ziet. Op 20 februari 1994 ziet men tijdens een excursie van De Steltkluut 1 exemplaar wat meer naar het oosten toe in het waterwin gebied. Tijdens eerdere excursies zoals die van 13.10.91 (Steltkluut 22: 136) waren in die omgeving meerdere malen afgekloven denneappels gevonden (E. Bogaert, E. Taelman). Op 15 mei vindt mevr. De Maaijer 1 dode Eekhoorn op de Kemel-straat.

de Steltkluut | 1995 | | pagina 25