O.a. gedurende broedseizoen diverse malen waargenomen (A.de Kind). TerreinbeheerderG. Blaauwendraat had geen aanwijzingen die op broed en wezen waargenomen. Andere gebelde waarnemers hadden slechts informatie van "horen zeggen" Pagina 15 - 11.6 1 onv. m Witte Brug met prooi cirkelend richting WMZ (M.Buise) - 28.6 horen roepen in opstand met overwegend Grove Den op lokatie van 16.5 (W.Wisse) Daarna 2x zonder resultaat het gebied bezocht. - 04.7 1 mog. vr. in opstand Grove Den lokatie 16.5 (W.Wisse) In juli door W.Wisse intensief in betrokken bosopstand naar nest gezocht, doch niets gevonden. Uit voorgaande gegevens kan niet worden geconcludeerd dat sprake is geweest van een broedgeval. Wel mag worden aangenomen dat gedurende het broedseizoen 2 terri— toriumhoudende vogels aanwezig waren. Jammer genoeg is er op 1 geval na niet aan geslachts- en/of leeftijdsbepaling gedaan. Dit had veel duidelijkheid kunnen verschaffen. Gezien evenwel het feit dat 1 waar neming een onvolwassen m betrof is het aannemelijk te veronderstellen dat we hier te maken hebben met een vestigingspoging van jonge onervaren vogels. Ervaring elders in den lande hebben geleerd dat dit normaal is en vaak vooraf gaat aan definitieve vesti gingen door de soort. In het daaropvolgende najaar en ook winter werden nu en dan Havikken waargenomen in de verre omgeving zoals in en nabij de jonge bosge bieden (daterend uit 1978/79) ten westen van de Waterstraat, nabij het Zeegat en bij de Linie van Hulst. In het broedseizoen van 1994 waren wederom Havikken binnen het gebied aanwezig. Navolgende feiten werden verkregen: - 23.4 1 ex. overzwevend en 1 ex. cirkelvlucht tot zeer hoog boven bos WMZ Clinge (A. v.d. Wiel) - 30.4 3 ex. tegelijk "stoeiend" boven bos Waterstraat (A. v.d. Wiel) - vj 1 ex. tZv watertoren Meerdonk (B) (A. v.d. Wiel) - juni 1vr zittend in boom bosje tov Waterstraat (M. Buise) - juli/aug 1x1 ex. Bisschopdreef jagend en daarna heel hoog cirkelend (E. Bogaert) - o.a. gedurende broedtijd diverse malen waargenomen (A. de Kind) Evenals 1993 is er onvoldoende informatie om tot een broedgeval te kunnen besluiten. Wel is het zaak dit gebied de komende jaren extra in de gaten te houden. Een broedgeval van de Havik in de toekomst behoort beslist tot de mogelijkheden. Mochten er evenwel personen zijn die over gegevens beschikken die een heel andere licht op deze zaak doen schijnen dan houd ik me bijzonder aanbevolen. M.A. Buise Zandstraat 34 4561 SE Hulst

de Steltkluut | 1995 | | pagina 17