Sterfte Goudvissen en Blauwe Reigers Pagina 22 uitsluitend met laag water. Bij hoog water overtijen ze op de hogere delen van het schor of in de polder. De overwinteringstaktiekvan de Blauwe Reiger is vrij eenvoudig: zoek een zo goed mogelijk foerageergebied en beweeg je daarbinnen alleen omaan voedsel te komen. Raak niet te snel in paniek als het tijdens vorst niet lukt; meestal hou je het langer vol dan de vorst. Dit lukt echter niet altijd. Na een week van koude in november 1993 met 's nachts matige vorst, gaven in Midden Zeeuws-Vlaanderen minstens 4 van de 47-51 Blauwe Reigers de geest. De stoffelijke resten van zo'n vogel waren na zes tot acht weken nog herkenbaar. In heel wat tuintjes bevindt zich tegenwoordig een vijver. In zo'n vijver horen natuurlijk onnatuurlijk gekleurde goudvissen. Een vliegende Blauwe Reiger ziet ze van hoog al blinken. Hij daalt en ziet een soortgenoot staan. Maar helaas de vijver is met netten afgeschermd en de soortgenoot staat er onder; hij is van kunststof en dus voor goudvissen ongevaarlijk. Waar om ook niet de goudvissen van kunststof, te onnatuurlijk misschien? Waarnemers Eric Blaakman, Henk Bondewel, Anton Bun, Marcel Capello, Henk Castelijns, Walter De Smet, Huub de Loos, Jean Maebe, Wilfried Veerle Mahu, Jaap Poortvliet, Alex de Smet, Johan van den Steen, Pieter Simpelaar, Alex Wieland, Petrus van 't Westeinde, Figuur 1: Overzicht van in de winter van 1992/1993 in Zeeuws-Vlaanderen waargenomen Blauwe Reigers. 0: november-waarnemingen en januari-waarnemingen (zie ook tekst)

de Steltkluut | 1995 | | pagina 24