Grote Geelpootruiter; Tringa melanoleuca in de Braakman I door Alex Wieland Pagina 23 In de namiddag van donderdag 20 april 1995 besloot Alain Kind op de terugreis na een middagje vogelen in West Zeeuws-Vlaanderen nog even de Braakman mee te pakken. In het plasje (nabij de Westgeul) aan de Savoyaardsweg in Braakman Noord zag hij enkele steltlopers foerageren. Na een korte blik door de verrekijker viel het meteen op dat een van de steltlopers opvallend gele poten had. Hij dacht vrijwel meteen aan een Geelpootruiter, na een blik door de telescoop wist hij het zeker. Na thuiskomst in Philippine waar schuwde hij meteen H. Castelijns die 's avonds de determinatie beves tigde. Dezelfde avond is de waar neming nog door diverse vogelwerk- groepleden bevestigd. Doordat deze vogel de eerste Grote Geelpootruiter van Nederland betrof en omdat de vogel niet op een verstoringsgevoelige plaats zat, is door enkele vogelwerkgroepleden besloten om de waarneming op de Dutch-Birding vogellijn te plaatsen. De beheerder van de vogellijn was naar een feestje en kwam pas om 13.30 uur thuis. Na het beluisteren van de boodschap plaatste hij de melding onmiddellijk op de sema fooncircuit en op de vogellijn. Zodoende werd ik om 13.30 uur via de semafoon in Arnhem opgepiept. Toen ik de melding binnen kreeg, herkende ik meteende plaatscode van de Braakman. Na het bekijken van de soortcode kwam er van slapen die nacht niet veel meer terecht. Nog dezelfde ochtend om 6.00 uur was de vogel door de fanatiekste soortenjagers weer teruggevonden en doorgepiept. Ondertussen moest ik nog wat lessen op school volgen, die opvallende lang duurden en daarna onmiddellijk met de trein naar huis. De vogel was gelukkig nog op dezelfde plaats aanwezig en bleef hier tot woensdag 03 mei 1995. De Grote Geelpootruiter is in die tijd door vele honderden vogelaars uit Nederland en België gezien. Zo'n 95% van de vogelaars gedroeg zich keurig en bekeek de vogel vanaf de weg. Helaas konden enkelen zich niet beheersen en baanden zich een weg door het riet om de vogel van nog dichterbij te zien (hoofdzakelijk fotografen). De Grote Geelpootruiter is afkomstig uit Amerika en is door bepaalde weersomstandigheden onze richting opgedreven. In het najaar van 1994 is er al een 1e kj Grote Geelpoot ruiter in Engeland en in België gezien. Op 15 januari 1995 was er kortstondig een 1e winter Grote Geelpootruiter aanwezig op Walche ren en mogelijk deze zelfde vogel (van 1e winter ruiend naar 1e zomer) zat van 20-04-95 tot 03-05-95 in de Braakman.

de Steltkluut | 1995 | | pagina 25