Jaarrapport 1994 natuurreservaat Canisvliet door Jan Flagge Het jaarrapport 1994 over Canisvliet, het natuur-reservaatbij de Belgisch- Nederlandse grens tussen Westdorpe en Zelzate, is eind januari versche nen. De beheerder, Johan van den Steen, geeft hierin een beeld van de ontwikkeling, die het gebied heeft doorgemaakt. In tegenstelling tot wat we lange tijd hebben moeten constateren, geeft dit rapport een voorzichtig optimistische kijk op het geheel. Het beste blijkt dit wel uit de openingsregels van het rapport: "Het afgelopen jaar is voor Canisvliet opnieuw een zeer belangrijk jaar geweest en dit in zeer positieve zin. Het staat nu niet alleen vast dat Canisvliet zal blijven, maar ook dat het flink zal uitbreiden waardoor het mogelijk wordt het nu 42 ha groot natuurgebied te saneren en de ontwikkeling van de natuurweten schappelijke waarden op en rond Canisvliet op gevoelige wijze te verbeteren". Hierbij past dus een woord van hulde aan Johan van den Steen, die zich de afgelopen tientallen jaren ononder broken, intensief voor dit mooie natuurgebied heeft ingezet. Nadat vorig jaar het gebied de status reservaat/ natuurontwikkelingsgebied kreeg, zijn er in 1994 diverse aansluitende percelen aangekocht. Hopelijk volgt later overdracht aan Staatsbosbeheer en hopen zowel De Steltkluut als de Werkgroep Behoud Canisvliet inspraak in het beheer en de ontwikkeling van het natuurgebied te krijgen. Het lopende gebieds- onderzoek, in samenwerking met de Rijksuniveriteit Gent en de Provinciale Waterstaat, werd voortgezet. Een ernstige bedreiging van deze ont wikkeling zouden de varkensstallen met vele tienduizenden varkens kunnen worden, waarvoor momenteel aanvragen lopen. Verder gaat het rapport in op de in de toekomst te nemen beheers maatregelen, zoals het uitbaggeren van de kreek, van het gebruik van kunstmest en het uitbannen van de jacht. En het maken, of juist afsluiten van bepaalde waterverbindingen, om een betere waterhuishouding te krijgen. Het waterpeil zou aangepast moeten worden aan de status van natuurgebied (winter hoog, rest van het jaar lager). Verder beheersmaat regelen i.v.m. de directe omgeving om zowel natuur als bezichtigen van het gebied te verbeteren. (Aanleg wandelpad).

de Steltkluut | 1995 | | pagina 8