De laatste jaren krijg ik steeds meer reakties van kollega-tellers dat nesten reeds voordat de jongen zijn uitge vlogen worden afgestampt of afgespoten. Conform de vogelwet zijn Huiszwaluwen toch beschermd??!! De trend dat wij Nederlanders steeds milieu-bewuster worden gaat hier dus niet op. Wellicht dat hier wat her opvoeding op zijn plaats is. Veel leed kan worden voorkomen door de vogels te weren voordat ze hun nest willen gaan bouwen, d.m.v. het hangen van een lapje stof o.i.d. in de nok van de woning. Wil men de vogels wel hun gang laten gaan maar geen last hebben van de poep, dan brengt een plankje 25 cm. onder de nok wellicht de op lossing. De poep valt dan op het plankje, zorg er wel voor dat het plankje breed genoeg is en dat u een lapje stof onder het plankje aanbrengt omdat anders de vogels onder het plankje kunnen gaan broeden. Hang het plankje reeds ver voor het broed- seizoen in de nok om verstoring van de vogels tijdens het nestbouwen te voorkomen. Een heugelijke ontwikkeling zie je echter ook wel eens. Sommige mensen hebben namelijk kunstnesten aan hun huis bevestigd. Tot nu toe zijn deze echter meestal niet bewoond door Huiszwaluwen omdat zij ieder jaar naar de oude nestplaats terug keren en niet gauw van adres veranderen. Deze nieuwe nesten worden pas bewoond als vogels uit de omgeving zijn verstoord en opnieuw willen bouwen of wanneer de popu latie groeit en vogels dus moeten verhuizen om 'overbevolking' te voor komen. Dit laatste komt echter bijna niet meer voor. In de kunstnesten en oude nesten van het jaar ervoor broeden wel andere vogels, zoals huismus (vooral op platteland) en winterkoning. Verstandig is het om ieder jaar de oude nesten na het broedseizoente verwijderen om zodoende kraak door andere vogelsoorten te voorkomen. Tevens overwinteren in deze oude nesten vaak vlooien, die wachten op de volgende bewoners. Voor de aantalsonwikkeling voor 1986 verwijs ik grotendeels naar het verslag van J. de Bakker (Steltkluut jrg.16, nr.3, blz. 75-80) uit 1986. Toen J. de Bakker zijn artikel schreef beschikte hij echter over slechts weinig telmateriaal. Aan de hand van deze gegevens kwam hij tot de con clusie dat 1200-1600 paartjes in 1985 in Oost Zeeuws Vlaanderen Pagina 7

de Steltkluut | 1995 | | pagina 9