ROOFVOGELS KIJKEN. Kokmeeuw wit met aan de achterzijde een zwarte rand. De onderzijde van de vleugels herinnerden aan die van een Kokmeeuw doch de donkere tekening van de handpennen leek iets vager te zijn. Dit is echter geen kenmerk: slechts een observatie. De vleugelslag van beide vogels was langzamer dan de in de buurt vliegende Kokmeeuw. Zonder de aanwezigheid van een Kokmeeuw is dit geen duidelijk kenmerk. Staart: Deze bleek iets langer te zijn dan die van een Kokmeeuw, doch dit was niet opvallend. Verder was de staart volkomen wit. Onderzijde lichaam: Deze was volkomen wit, de borst is boller waardoor de lange spitse kop, lange snavel en lange nek extra worden geaccentueerd. Ook dit kenmerk werd in de Ebro-delta heel vaak gezien. Geluid: Niet gehoord, waren zwijgzaam. Daar deze soort reeds enkele malen in Groot-Brittannië is waargenomen, voor zover ik heb begrepen tevens recent in Scandinavië en de Middellandse Zee populatie snel toeneemt, betreft het geen geheel onverwachte soort voor Nederland. Daar deze waarneming een nieuw soort voor Nederland is, heb ik deze waarneming, tevens namens de medewaarnemers, ingediend ter beoordeling bij het C.D.N.A. Wanneer de waarneming door het C.D.N.A. wordt geaccepteerd komt deze soort op de officiële lijst te staan van in Nederland waargenomen soorten. Inmiddels heb ik bericht van het C.D.N.A. ontvangen dat de vogels niet zijn geaccepteerd, waarschijnlijk omdat er geen foto's van de vogels zijn gemaakt. Dit is namelijk voor een nieuwe soort voor Nederland onontbeerlijk, tenzij er een grote groep waarnemers is. Desalniettemin komt de soort nu wel voor op de 'officieuze' lijst van drie fanatieke natuurliefhebbers. Dus voor ons toch een welkome aanvulling voor onze Nederlandse avifaunalijst. Volledigheidshalvemeld ik u nog dat nadere uitleg is gevraagd aan het C.D.N.A. in verband met de afwijzing. door Luud Persijn Dat het met de roofvogels goed gaat in ons land is algemeen bekend, en dat is een prettige konstatering. Dat zelf kunnen konstateren is een nog leukere ervaring. Zo'n dag was 23 juli jl., een van die snikhete dagen zoals we er zo veel hebben gehad deze zomer. Net terug van vakantie in Frankrijk, op een tussenstop van enkele dagen op de Koewacht, 's Ochtends begon het al met een boomvalk die de boeren- en huiszwaluwen welke foerageerden boven een stuk braakliggend land lastig viel. 's Middags, met volop termiek werd het echt druk in het luchtruim boven de Nieuwe Karnemelkpolder.

de Steltkluut | 1995 | | pagina 18