Het begint met een of twee cirkelende roofvogels waarop ik mijn kijker richt en na een tijdje turen zie ik er achtereenvolgens nummer 3, 4, 5, 6, 7 en 8 bijkomen, een uitzonderlijk groot aantal voor deze omgeving. Op een gegeven moment kan ik er zo 6 van de 8 in één kijkerbeeld "vangen", een prachtig gezicht, dat weer aan Frankrijk doet denken. Bij nadere beschouwing blijken het 4 buizerds en 4 bruine kiekendieven, telkens 2 adulten met 2 juvenielen, te zijn. Dat buizerds en bruine kiekendieven niet altijd vredig naast elkaar zweven blijkt even later. Een aduld bruine kiek voert dan lucht-aanvallen uit op een (juveniele-?) buizerd. Bij elke aanval draait de buizerd zich op zijn rug om zo met zijn klauwen de aanval af te slaan, daardoor verliest de buizerd echter snel hoogte, tot hij/zij uiteindelijk op een akker moet landen waar hij/zij nog een paar keer bestookt wordt door de bruine kiek. De boodschap "wegwezen jij" was zo wel duidelijk gemaakt. Nog diezelfde middag werden de circelende buizerds op ongeveer een halve kilometer verderop dan weer bestookt met heuse stootduiken van een koppeltje boomvalken. Kennelijk vlogen de buizerds in het luchtruim (territorium) van dit paartje. Deze waarnemingen vond ik de moeite waard om te noteren met name omdat het geslaagde broedgevallen van buizerd en bruine kiekendief in de direkte omgeving bevestigd. De bruine kiek zie ik al meer dan 20 jaar, in de broedtijd boven en rond het Pere- boomsgat en alhoewel ik hier toch regelmatig, ca. 1 keer per maand, de omgeving afspeur, heb ik nooit geslaagde broedsels kunnen vast stellen, meestal waren de kiekendieven tegen half juni al niet meer te bekennen. De buizerd huist hier wat korter, de laatste ca. 5 jaar zijn er hier in de broedtijd altijd wel één of twee vogels te zien, maar juvenielen had ik tot nog toe niet opgemerkt. Dan de boomvalk, die is hier nog maar enkele jaren, in de broedtijd, af en toe gezien. Het duidelijk territoriumgedrag vertonende koppeltje duidt op een broedgeval in de omgeving. De volgende in deze succesreeks zal ongetwijfeld de sperwer zijn die hier in broedtijd al een paar keer gesignaleerd is. De torenvalk die hier gewoon is liet zich op deze broeierige dag niet zien. De waarschijnlijke oorzaken dat deze eerder genoemde trent tot in de Nieuwe Karnemelkpolderisdoorgedrongenzijn: - Het ouder worden van de rond 1970 aangeplante (ruilverkavelings)- bossen. - Het verminderen/wegvallen van de roofvogel vervolging die hier in de tachtiger jaren vele slachtoffers maakte. Hopelijk kunnen we bjijvend genieten van deze bijzondere vogels die in dit afwisselende landschap van kreken, akkers, weilanden en bossen gewoon thuis horen.

de Steltkluut | 1995 | | pagina 19