mmw LTM M JT LAAT STAAN DIE PLATAAN Met een flinke dosis daadkracht wordt het centrum van Terneuzen de laatste tijd stedebouwkundig gemoderniseerd. Maar waar nieuw verschijnt moet echter vaak het oude verdwijnen. Zo verdween reeds het karakteristieke gebouw van de oude Petrus Hondius, aan de Markt. En zo verdwenen ook reeds een grote hoeveelheid volwassen bomen, zoals aan de Havenstraat, Schoolplein en bij het Stadhuis. Voor al dat groen krijgen we een nieuw stadskantoor, nieuwe woningen en een winkel centrum. En alsof dat nog niet genoeg is dreigt het ambitieuze plan ook nog de oude en monumentale plataan, achter het gebouw van de Sociale Dienst, voor zich op te eisen. De Steltkluut heeft daar in een brief aan de Gemeente Terneuzen fel tegen geprotesteerd. Maar niet enkel leden van de Steltkluut bleken het met het voornemen om de plataan te vellen hartgrondig oneens. Er werd een actiegroep opgericht: Laat Staan Die Plataan. Er werd een raamaffiche gemaakt. Huis aan huis werd gevraagd dit affiche op te hangen. De respons bleek overweldigend. Binnen minder dan twee weken werden er in en rondom de binnenstad bijna 1000 affiches opgehangen. Overweldigend veel positieve reacties en steun betuigingen, ook daar waar we het niet direct verwachtten. Persoonlijk kan ik me geen actie voor het behoud van een boom of boomgroep herinneren, waarbij er zo'n duidelijk voelbaar draagvlak bij de bevolking Door Lucien Calle. aanwezig was. Voor heel veel binnenstad-bewoners gaat de kap van deze schitterende boom duidelijk te ver! De kapvergunning voor de plataan was al in een heel vroeg stadium afgegeven. Dat hoort eigenlijk niet zo. Een kapvergunning hoort dan pas afgegeven te worden als de gemeenteraad de uiteindelijke bouw plannen heeft goedgekeurd. Hier was dat niet het geval, de exacte invulling van deze lokatie was immers nog niet vastgesteld. De gemeenteraad had enkel in principe akkoord gegeven voor de grote lijnen van het plan Steenen Beer. Bij de noodzaak voor de kap kunnen vraagtekens gezet worden. Aan ruimte voor huizenbouw is in Terneuzen voorlopig geen gebrek. Zie de tegen-vallende verkoopresultaten van het Plan Othene, en de leegstand in het centrum. Al eerder verdwenen waardevolle en monumentale boomgroepen uit het centrum van terneuzen, zoals het Pastersbos, de boomgroep op het Java en de bomen op de voormalige begraafplaats. Op de laatste twee lokaties werden ook de nodige stedebouwkundige blunders gemaakt. Zo werd ons verzekerd dat de bomen op begraafplaats (Willem De Zwijger laan) dan pas geveld zouden worden als de percelen verkocht zouden worden en de nieuwbouw zou beginnen. Inmiddels zijn we al ruim 5 jaar verder en ligt er nog steeds een

de Steltkluut | 1995 | | pagina 14