Verslag watervogeltelling januari 1995 Pagina 19 door Rob Remmerts, Inleiding Op zaterdag 14 januari 1995 was de jaarlijkse midwinter watervogeltelling, die jaarlijks wordt georganiseerd door het SOVON. Evenals andere jaren hebben ook de VWG-leden van de Steltkluut aan deze telling deelgenomen. De telling bestrijkt het binnendijkse gebied vanaf de Braakman tot aan het Verdronken land van Saeftinghe en van de landsgrens tot de Westerschelde. Dit gebied is verdeeld in 10 hoofdtelgebieden. Van te voren werd afgesproken welke tellers in welk gebied de watervogels zouden tellen. In totaal hebben 17 tellers van de VWG aan deze telling meegewerkt. De door het SOVON voorgedrukte formulieren werden van te voren onder tellers verdeeld, daarop konden ze de resultaten van de telling vermelden. Hoewel hoofdtelgebieden nog zijn onderverdeeld, werd gekozen om per hoofdtelgebied één formulier te gebruiken. Telresultaten In totaal werden 41122 watervogels geteld, verdeeld over 47 verschillende soorten. In tabel 1 wordt een overzicht gegeven van de soorten en de aantallen die per hoofdtelgebied zijn geteld. Tabel 1: Overzicht van de soorten en aantallen per hoofdtelgebied tijdens de watervogeltelling in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen binnendijks in januari 1995. Het hoogste aantal van een soort in een hoofdtelgebied is cursief gedrukt. Evaluatie Dit is de eerste keer sinds vele jaren dat de resultaten van de Watervogeltelling in de Steltkluut worden gerapporteerd. De bedoeling is dit voortaan jaarlijks te doen en dan ook de resultaten van de voorgaande tellingen met elkaar te vergelijken. Na de volgende telling die van januari 1996, zullen de resultaten van de midwintertellingen 1994, 1995 en 1996 worden samengevat in één verslag. De resultaten van de midwintertelling zijn voor bepaalde soorten slechts een afspiegeling van het werkelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomende aantal. Vogelsoorten die voorkomen in groepen in open landschap zoals zwanen, ganzen, meerkoeten en nogal wat eenden- en steltlopersoorten worden vrijwel volledig geteld. Toch kan je zo'n soort ook wel eens missen. Dit was bijvoorbeeld het geval met de Kleine Zwaan, waarvan er tijdens deze telling slechts 4 werden waargenomen, maar waarvan er 's nachts tussen de 50 en 200 ex. verblijven op de Braakmankreek. Ook de Grutto werd tijdens de telling niet gezien. Mogelijk dat de teller op pad is geweest tijdens laagwater: de Grutto's foerageren dan buitendijks. Het zou bij een volgende telling goed zijn rekening te houden met hoog- en laagwater en slaapplaatsen van watervogels. Er zijn ook soorten, vooral zij die

de Steltkluut | 1995 | | pagina 21