waarom niet? Pagina 14 Waarom wel hebben we hierboven kunnen zien. Om de sfeer en die mag er zijn. Maar ik heb wat problemen met het weggooi-principe.Na twee weken, met wat geluk iets langer, wordt de boom eenvoudig afgedankt. Goed, de traditionele kerstboomverbrandingheeft ook wat, en de bomen die tegenwoordig in de GFT-bak worden gegooid worden tenminste tot compost verwerkt. Maar verdient een boom niet beter? Akkoord, ze worden er speciaal voor geteeld en of je nu een suikerbiet op je akker teelt of je teelt kerstbomen. Veel verschil geeft dat niet. Maar het gaat me om het idee dat het hier om bomen gaat. Ze hebben misschien wel tien jaar nodig gehad om tot een fatsoenlijke kerstboom uit te groeien. Belangrijker nog is dat ze in wezen nog zo'n verschrikkelijk lange tijd mee hadden kunnen gaan. En dan zie ik op die akker toch heel wat liever een stuk bos met oude bomen dat daar gewoon mag blijven staan om van te genieten. Het bos als climax voor wat een ecosysteem hier op aarde kan berijken. Het omzagen en even later weggooien getuigt van zo weinig respect voor de boom. ff 'p&D Bomen met een wortelkluit dan, is dat geen alternatief? Weinig zou ik zeggen. Vaak is er geen plaats voor ze in de tuin en nog minder vaak overleven ze deze ingrijpende maar onbegrijpelijke verplant- operatie. Het wordt veelal een droevig langzaam sterven. Daar waar de boom ons in hogere kerstsferen moest brengen (waar ging het ook al weer om? Kadootjeseh,nee. Lekker veel lekker eteneh, ook niet. Was het niet iets in de zin van heb elkander lief of zo?) wordt die nu zelf als vuil afgedankt. Geen kerstboom in huis dus. Maar wat dan? Hoe krijg je dan toch die fel begeerde kerstsfeer in huis? Nou, een klein beetje creativiteit doet ook een hoop. Al die slingers, ballen, lampjes en kaarsen die u nu toch al heeft kunnen evengoed van dienst zijn. Vorig jaar was ik bij iemand in Clinge. Ze hadden daar zelf een alternatieve kerstboom in elkaar geknutseld. Van wat overgebleven stukjes kippegaas en nog wat stukjes afvalhout was een prachtige imitatie gemaakt die opgetooid werd met de gebruikelijke kerstspulletjes. Zelf halen we altijd een takkenbos in huis (muster) die door de knotgroep gemaakt wordt van snoei hout dat vrijkomt bij het knotten. Ook hier is een prachtige imitatie kerstboom van te maken die heel wat sfeer in huis brengt. Blijft alleen nog die geur. Die heerlijke geur van naaldbomen alsof je middenin de onmetelijke taiga loopt door een dik pak sneeuw. Laten we het alleen maar op een paar takjes houden dan. Kersttakjes van de denneboom (spar natuurlijk). Misschien moet de boom in de tuin bij uw buren toevallig wat gesnoeid worden? En dan, «ssy vanzelfsprekend, even een klein takje in de kaarsvlam houden: heerlijk! Is dit niet genoeg voor u, wat let u dan om bijvoorbeeld op tweede kerstdag eens heerlijk het eten te laten zakken tijdens een mooie boswandeling. Bomen genoeg In het bos!

de Steltkluut | 1995 | | pagina 16