m OEÏfU na IK L rr BEDENKINGEN BIJ DE I.G.S. Een integrale visie schiet mondiaal tekort. Wonen versus werken. Pagina 22 door Peter Maas Onlangs werd de I.G.S. gepresenteerd. De Intergemeentelijke Structuurvisie voor de Kanaalzone Zeeuws Vlaanderen. Het is een verdere uitwerking van hetgeen enkele jaren geleden gepresenteerd werd in het zogenaamde Plan van Aanpak. Het is het resultaat van het Projekt Gebiedsgerichte Benadering Kanaalzone, waar een aantal jaren door verschillende instanties aan is gewerkt. De aspecten wonen, werken en milieu zijn in de kanaalzone dusdanig verweven dat er conflictsituaties zijn ontstaan. Alleen via een integrale aanpak kan daar wat aan gedaan worden, zo is de gedachte. Dus in een keer aiie aspecten en alle problemen bij de kop nemen om daar dan met de verschillende verantwoordelijke instanties aan te werken. Zo gezegd zo gedaan. Toen eenmaal het eindplaatje door de Stuurgroep naar buiten werd gebracht werd het tijd voor een evaluatie. Worden wonen, werken en milieu er na uitvoering werkelijk beter van? Tijd voor een nadere beschouwing. Wat schrijft de I.G.S. over buurt schappen? Een citaat: "Zij vervullen naast een woonfunctie en agrarische functie een belangrijkelandschappelijke functie. De buurtschappen bestaan als gevolg van de veelal lange ontstaans geschiedenis voor een belangrijk deel uit cultuurhistorische waardevolle bebouwing. Elementen als bouwvorm, dak- en gevellijnen en materiaalgebruik zijn karakteristiek voor de streekAls geheel vormen deze kleine neder zettingen een belangrijk onderdeel van de 'stoffering' van het landschap'. Zelden hebben we zo'n lyrische omschrijving gelezen. De toon van het verhaal wordt echter anders als we nog verder lezen. Verschillende buurt schappen blijken binnen bepaalde risicocontouren te liggen. Bovendien worden geluidsnormen overschreden. Juist vanwege deze conflictsituaties zullen een aantal buurtschappen worden "geamoveerd". Wat een mooi woord en zo slim gekozen. Het lijkt bijna alsog er niets gebeurt. In werkelijkheid echter is amoveren een nogal eufemistische uitdrukking voor slopen! Van de kaart afvegen! De buurtschappen Boerengat, Hoogendijk, Axelse Sassing en Koegorspolder zijn nu bijna al verleden tijd. Dat is nogal wat. Generaties lang is het er goed wonen geweest, nu is het plots voorbij. Door de oprukkende bedrijvigheid zijn er conflictsituaties ontstaan. We lossen het op door de bewoning weg te halen; simpel. Het hele verhaal wordt eigenlijk nogal verdacht als we de uitspraak lezen van Dhr. Dek, namens de Stuurgroep onlangs in de PZC. 'Er zijn al verschillende buurtschappen geamo veerd om uitbreiding van bedrijvigheid mogelijk te maken'. Precies, als we het niet dachten. De bebouwing moet weg, niet zozeer omdat het er lawaaiig is of gevaarlijk wonen, nee, omdat het uitbreiding van industrietegenhoudt! En uitbreiding komt er nogal wat. Er wordt

de Steltkluut | 1996 | | pagina 22