Beheersvoorstellen voor de Lovenpolder door Henk Castelijns en Jaap Poortvliet, In de Lovenpolder en omgeving voltrekken zich de komende tijd grote veranderingen: de aanlanding van de WOV, het verdwijnen van de buurtschappen Boerengat en Hoogedijken een herinrichting in het kader van de Landinrichtingswet. Een goede reden onze ideeën met betrekking tot inrichting en beheer kenbaar te maken. Grote veranderingen in bestemming stellen wij niet voor. Wij zetten in op het naast elkaar kunnen bestaan van natuur en landbouw. Grootschalige bosaanpiant zoals onder andere wordt voorgesteld in de Intergemeentelijke Structuurvisie Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen (IGS) zien wij dan ook niet zitten. Onze voorstellen zijn vooral ingegeven door de in het gebied voorkomende vogels. Het voorstel lezende zal blijken we ook oog hebben voor het landschap, de botanische waarden en de waterkwaliteit. Niet in het minst omdat vogels niet zomaar ergens kunnen leven, maar thuis horen in een bepaald type leefgebied (biotoop). Vogelonderzoek Al enkele jaren worden door ons in Midden-Zeeuws-Vlaandererkarakter- istieke broedvogels geïnventariseerd. Het gaat om soorten als Bruine Kiekendief, Kluut en Roodborsttapuit. Omdat de tijd ontbreekt, worden niet alle karakteristiekesoorten opgespoord. Zo worden waarnemingen van bijvoor beeld Steenuil, Blauwborst en Riet- zanger trouw op kaarten genoteerd, maar wordt niet (elk jaar) gestreefd naar volledigheid. Sinds 1989 wordt het gebied geregeld bezocht, waardoor we een goede indruk van de broedvogels hebben gekregen. Voor dit artikel zijn vooral gegevens van 1993 tot en met 1995 gebruikt. Landschap en huidig beheer De Lovenpolder ten oosten van Hoek is een open relatief kleinschalig agrarisch gebied. De belangrijkstegewassen zijn: aardappelen, suikerbieten, tarwe en (winter)gerst. In mindere mate worden graszaad, peulvruchten en papaver verbouwd. Het aandeel grasland is gering. In het zuiden van de polder ligt het dorp Hoek met sportvelden en dorpsbosje en verspreid door de polder zijn er (boeren)erven met knot- en/of hoog- stamfruitbomen. In het noorden bepaalt de chemische industrie van DOW Chemical de horizon. rietzanger Twee kreken met hun uitlopers slingeren door de 460 ha. grote kleipolder. De overgang van land naar water is over het algemeen scherp, daardoor is de oever meestal smal en worden water en landbouwgebied slechts door een smalle strook riet of grasland van elkaar gescheiden (figuur 1). Vanuit natuurbeschermingsoogpunt

de Steltkluut | 1996 | | pagina 6