Pagina 8 In verband met de bescherming worden in Zeeland ook gegevens verzameld over doodsoorzaken bij roofvogels. Belangrijke niet natuurlijke oorzaken blijken het verkeer en de mens te zijn. Wat betreft het eerste zal door Vogelbescherming contact worden gezocht met de beheerders van wegen en wat betreft het tweede is contact opgenomen met wetshandhavers om te komen tot repressief optreden. Dit in combinatie met voorlichting zal een eind moeten maken aan de vergiftiging, het afschot en het vernielen van legsels van roofvogels. Henk Castelijns, Marollenoord 10, 4553 CP Philippine. Vogelopvang. Tijdens 1995 werden 29 vogels aangeboden, waarvan 8 stuks na verzorging weer kon worden uitgezet. 16 zijn er dood gegaan en 5 exemplaren naar het vogelasiel in Breskens gebracht. Dit jaar heeft Vogelbescherming ons benaderd voor een erken ningsregeling voor een vogelasiel t.b.v. deze regio. Echter vanwege de beperkte omvang van onze plaatselijke vogelopvang zou een dergelijk predikaat te ver gaan en hebben wij Vogelbescherming laten weten dat deze regeling voor ons niet van toepassing is. Bomen Knot werkgroep. Het jaar 1995 is voor de knotgroep een uitzonderlijk jaar geweest. Uitzonderlijk door de grote variatie aan aktiviteiten. Maar ook uitzonderlijk was het grote aantal mensen dat actief meehielp in het natuur en landschapsbeheer. Er zijn 12 werkdagen geweest. In totaal hebben er 56! personen een of meerdere dagen meegewerkt. Het gemiddeld aantal deelnemers per dag was 10,5. Het totaal aantal gewerkte uren bedroeg 740. In totaal werden er 52 wilgen geknot, 15 poten aangeplant, 7 hoogstamfruitbomen en een paardekastanje gesnoeid, 20 essen en diverse struiken aangeplant. Maar er werd ook invulling gegeven aan de N.95 aktiviteiten. Zo vonden er gecombineerde werkdagen/excursies bij het Groot Eiland en Het Hof Ter Zande te Kloosterzande plaats. Op de laatste plaats werd meegeholpen aan het herstel van een oud parkbos door het snoeien van een berceau van haagbeuken en het opknappen van een oude duiker ten behoeve van de muurvegetatie. Een heel ander soort project was het inrichten van een onderaardse bunker ten behoeve van vleermuizen. Het jaar werd afgesloten met het beheerswerk op de spoorlijn bij Hulst. Daar werd vegetatie, bomen en struiken verwijderd t.b.v. de Levendbarende Hagedis. In de voormalige pastorietuin te Sluiskil, waar in 1994 veel werk is verzet met de inrichting van een ecologische tuin, zijn in '95 geen nieuwe initiatieven genomen, omdat de toekomstige situatie van dit terrein onzeker is geworden. In afwachting van de verdere ontwikkelingen is hier onze bijdrage in het beheer even op een lager pitje gezet. We kunnen terugkijken op een heel geslaagd jaar. Jeugd. De jeugd is in 1995 tweemaal aktiefgeweest. Zo waren wel 30 van onze jeugdleden aanwezig op de insekten-doe-middag. Daar zijn ze met groot enthousiasme bezig geweest met het vangen van insekten. Daarna werden deze diertjes, voor zover dat mogelijk was, gedetermineerd en weer terug vrijgelaten. Er werden in totaal zo'n 50 soorten van dichtbij bestudeerd. De jeugd kwam ook in aktie bij het beheer van de spoorlijn in Hulst. Daar werd er flink gewerkt; o.a. gezaagd, gekapt en gezeist. Omdat het Oudejaarsdag was en bovendien flink koud was er gelukkig voldoende warme chocolademelk.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 10