Insektenwerkgroep Door de warme zomer was het een fantastisch vlinderjaar en het accent lag dan ook bij de vlinders. De grootste bijzonderheid was ongetwijfeld de grote invasie in Nederland van de Rouwmantel waarvan er in Oost Zeeuws Vlaanderen ook vijf vlinders werden gezien. Uitzonderlijk was ook de massale aanwezigheid van 560 Atalanta's op twee percelen met bladramanas in de Braakman half juli. Nieuw voor Zeeuws Vlaanderen was de Metaalvlinder (max 8 ex) en zeldzame soorten die gezien werden waren de 5-Stippige Sint Jansvlinder en de Kleine parelmoervlinder. Ook zeldzame trekvlinders als de Doodshoofdvlinder, Windepijlstaart en Kolibri- viinder werden gemeld. Regionaal zeldzame soorten zoals het Oranjetipje en Koevinkje hadden een goed jaar. Bijzonder slecht gaat het met het Hooibeestje, een vlinder die behoort tot de familie van de Zandoogjes. Vóór 1991 kwam de soort in heel Oost Zeeuws Vlaanderen voor en is sindsdien, ook in de rest van Nederland, schrikbarend afgenomen. In 1995 werden er nog maar drie vlindertjes op één plaats (Axelse Vlakte) gezien. Ook de Koninginnepage nam verder af. Het Bruin Blauwtje is een Rode lijst soort en is ook maar op enkele plaatsen waargenomen en verdiend meer aandacht te krijgen. Door de werkgroep werden bijna 12000 vlinders geregistreerd en doorgegeven aan de Vlinderstichting. De waargenomen trekvlinders werden gemeld bij de Nederlandse en Belgische trekvlinderonderzoekers. Ook gaven werkgroepleden acte de précence op de landelijke vlinderdag te Ede en op de landelijke bijeenkomst voor regionale vlinderwerkgroepen te Wageningen. Regelmatig verschenen er stukjes over vlinders en meikevers in de dagbladen en was er een interview over de vlinders op Radio Zeeland te beluisteren. In het verenigingsblad verscheen een artikel over de Koninginnepage. De geplande vlinderexcursie kon door slechte weer somstandigheden helaas niet doorgaan. Plannen voor 1996 Speciale aandacht schenken aan regionaal zeldzame of bedreigde soorten, zoals het Oranjetipje, Koevinkje, Hooibeestje, Bruin Blauwtje en de 5-Stippige Sint Jansvlinder. Aandacht schenken aan de mogelijke handhaving van de Rouwmantel, Koninginnepage en Metaal-vlinder. Registreren en doorgeven van vlinder- waarnemingen. Bezoeken van landelijke bijeenkomsten van vlinderaars en werkgroepen. Beleggen van enkele vlinderexcursies. Bijstand verlenen aan het welslagen van het 40-jarig jubileum van de Steltkluut.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 11