23. 24. aan de onbegroeide oever van de kreek. 4, 7, 10, 11, 13, 14. in het orchideeënrijk grasland. 18, 19, 2127, 33, 34. 35, 36, in het structuurrijk grasland. DE VOORBEREIDING Op 7-6 werden de vallen geplaatst. Doordat de vallen al drie dagen voor de vangstnacht in het terrein werden gezet, konden de muizen alvast wat aan het voor hun vreemde voorwerp wennen. Dat maakt de uiteindelijke vangstkans groter. In alle vallen werd wat nestmateriaal (hooi) en een voedselmengsel gedaan. Dit bestond uit pindakaas, havermout, meelwormen, stukjes appel en wortel. Op 8-6, 9-6 en 10-6 werd het voedsel in de vallen steeds ververst/aangevuld. De vallen werden daarbij niet op scherp gezet. De muizen konden dus steeds vrij in en uit lopen. Deze werkwijze is tamelijk arbeids intensief. Al tijdens het verversen van het voedsel in de vallen bleek dat een aantal vallen steeds bezocht werden, een deel van het voedsel was naar buiten gesleept. Dit bleek goed overeen te komen met de vallen waar uiteindelijk muizen in werden gevangen. Op 10 juni werden de vallen rond 21.00 uur op scherp gezet. Valnummer 12.00 uur 1 Rosse woelmuis 2 Dwergspitsmuis 3 JT Rosse woelmuis O 7 g Bosspitsmuis 9 Rosse woelmuis 11 Bosspitsmuis 14 Bosspitsmuis 28 Bosspitsmuis DE VANGSTEN De nacht van 10-11 juni werden er twee vang-rondes gehouden, een om 12.00 en een om 5.30 uur. Hieronder geven we in tabelvorm de resultaten weer. De val- nummers waar niets gevangen werd laten we daarbij achterwege. Er werd in totaal 15 keer een muis gevangen waarvan: Bosspitsmuis 8 keer. Rosse woelmuis 6 keer en Dwergspitsmuis 1 keer. We heb ben ervan afgezien om de bosspitsmuizen verder te determineren als Tweekleurige bosspitsmuis en Gewone bosspitsmuis. De mensen die de determinaties uitvoer den vonden dat ze onvoldoende ervaring hadden om dit aan te durven. Een van de bosspitsmuizen gaf ons sterk de indruk een Tweekleurige te zijn. gezien de scherpe afscheiding tussen donkere bovenzijde en lichte onderzijde (gevangen in valnr. 2). De muizen werden niet gemerkt zodat dubbeltellingen waar schijnlijk zijn. 5.30 uur. Rosse woelmuis 2 ex! Bosspitsmuis Rosse woelmuis Bosspitsmuis Bosspitsmuis Bosspitsmuis De muizen werden na de determinaties direct weer vrij gelaten. Na de laatste vang- ronde werden de vallen opgeruimd. Dit met uitzondering van val 12 en 3. Deze werden met het oog op de excursie die dezelfde ochtend om 10.00 uur plaats vond. weer op scherp gezet. In val 1 en 3 werden tijdens de excursie opnieuw Rosse woelmuizen gevangen. De excursiebezoekers konden zodoende iets van het onderzoekje mee maken. De woelmuizen in deze vallen vertoonden "Traphappiness": we hadden de indruk dat ze de val als woonruimte hadden geaccepteerd. We kunnen verder nog opmerken dat tijdens het vangen geen enkele muis is dood gegaan.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 14