Pagina 14 beëindigen van de jacht in het gebied. En uiteraard blijft wens nummer 1: Geen varkens als buren. Fauna en flora deden het goed. Een recordaantal van 133 vogelsoorten werd waargenomen, waarvan 50 als broedvogel. Er werd onderzoek gedaan naar het bestand van zoogdieren, libellen en paddestoelen. Dit leverde prachtige resultaten op- De samenvatting van het rapport leest als een min of meer tevreden terugblik op een lange periode van strijd voor Canisvliet. Een strijd, gevoerd met behulp van velen, een strijd die nu bekroond gaat worden. Een hele pagina mensen en instanties worden bedankt, die allen op hun manier een steentje bijdroegen aan Canisvliet, zoals het nu geworden is. Dokter Puylaert verliet Sas van Gent, de bioloog Jacques Verloove ging heen en René Steijn van Staatsbosbeheer verliet qua werkzaamheden de streek. Maar de ontwikkeling van Canisvliet gaat door, nu in handen van Staatsbosbeheer. ENKELE GEGEVENS OVER FLORA EN FAUNA UIT HET RAPPORT: Vele bijzondere waarnemingen van vogels zoals Roerdomp, Baardmannetje, Kwak. Bokje, Ijsvogel. Helaas ook hier enkele vergiftigingen. Onvoorstel baar. Nieuwe broedvogelsoorten waren Boomkruiper en Putter. Verder 17 soorten vlinders, 4 soorten Juffers, diverse libellen, waaronder zeker 5 soorten Heidelibellen. Op 10 en 11 juni werd door Steltkluut o.l.v. Lucien Calle een onderzoek naar muizen gedaan. Zie voor de resultaten hiervan het artikel elders in deze Steltkluut. Voor Canisvliet typische zeldzame planten zijn Veelbloemige salomonszegel (Polygonatum multiflorum, vlg. Heukels Gewone salomonszegel), Wilde Asperge (Asparagus officinalis), Platte bies (Scirpus planifolius, een Rode Lijst 2-soort), Moerasandijvie (Senecio congestus) en het Kruipend moerasscherm (Apium repens, een Rode Lijst 1-soort!). Van paddestoelen werden door W. Kuijs en T. Fransen liefst 64 nieuwe soorten gedetermineerd, wat het totaal aantal soorten op 115 brengt. Gevonden werd o.a. de Kleine bruine bekerzwam (Micolachnes hemisphaerica). Dit zou de tweede vindplaats in heel Zeeland zijn. Ook Tijgerhoutzwam, Grote Parasolzwam, Fluweelboleet en nog veel andere zijn sieraden voor het Canisvliet-landschap. Het rapport heeft een goede lay-out en is ook nu weer een voor Canisvliet belangrijke publikatie, die van harte aanbevolen wordt aan ieder die het gebied een warm hart toedraagt. (En dat zijn er zeer velen). Johan, nog maals bedankt. Een exemplaar van het rapport ligt ter inzage in de Wereldwinkel in Terneuzen, Walstraat 7. Literatuur: Van den Steen, Johan- Staatsnatuurreservaat Canisvliet, rapport 1995. Uitgave Heemkundige Kring Sas van Gent, Werkgroep 'Behoud Canisvliet' en Natuurbeschermingsvereniging 'De Steltkluut'. Januari 1996.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 16