VLINDERREIS VOOR EERSTE MELDING VAN DE ROUWMANTELRUPS(EN) IN 1996 Pagina 28 Oproep van Joop de Bakker De grootste bijzonderheid in het fantastische vlinderjaar 1995 was ongetwij feld de grote invasie van de Rouwmantel. Dit is een grote roodbruine vlinder met hemelsblauwe vlekken langs een gele tot vuilwitte vleugelrand. De onder zijde is effenbruin en vuilwit omzoomd. In de hele periode 1850-1994 werden er in totaal 700 vlinders waargenomen. Na 1960 werden er in geen enkel jaar meer dan 10 Rouwmantels gezien. Gedurende de laatste 10 jaar was er in Nederland geen populatie die in staat was zich binnen een bepaald biotoop voort te planten en derhalve staat de soort op de Rode Lijst als uitgestorven. Eind juli 1995 werden er enkele vlin ders waargenomen en dit was het begin van een grote, onverwachte, invasie. Bij de Vlinderstichting worden er 1400 vlinderwaarnemingen gemeld, voor namelijk uit het Noorden en Midden van Nederland maar vooral uit de kust strook van Schiermonikoog tot Goeree. Bij ons in Oost Zeeuws Vlaanderen werden er begin augustus in en rond Hulst vier Rouwmantels gezien en half september verbleef er één vlinder een weekje in de boomgaard van de familie Stein in de Braakman. De vlinders overwinteren en paren als ze na de overwintering een partner ont moeten. Vanaf half mei worden de eitjes in groepen van ca 270 eitjes als een manchet rond een twijg afgezet op de waardplanten Berk, Wilg, Vogelkers en lep. met een rij roodbruine vlekken op de rug leven in een gezamenlijk spinsel en kunnen takken of struiken kaalvreten en hierop moeten we dus speciaal letten. Door de Vlinderstichting werd op de landelijke Vlinderdag een vlinderreis naar de Eifel uitgeloofd voor de eerste melding van een Rouwmantelrups in Nederland in 1996 en voor de tweede melding is er nog een kratje bier. Ziet U de vlinder of de rupsen meldt dit dan meteen bij Eddy Taelman (0114- 311362) of Joop de Bakker (0114- 690482). Misschien komt U in aan merking voor de uitgeloofde prijzen. Vanaf begin juni tot eind juli is het rupsentijd. De grijszwarte rupsen

de Steltkluut | 1996 | | pagina 30