W J r EEN ZWALUW MAAKT NOG GEEN ZOMER..MV Pagina 30 «i door Corry Dentz. Op dit moment kunnen er al enkele zwaluwen vliegen, hoog in de lucht, onder luid gekwetter van: 'hier ben ik weer!'. Terug van de overwintering uit Midden-Afrika wat betreft de boerenzwaluwen en plm. 3 weken later de huiszwaluwen. De boerenzwaluwen zijn vanaf eind juli tot half oktober vorig jaar vertrokken en komen terug vanaf begin april tot eind mei, naar gelang de weers-omstandigheden. De huiszwaluwen vertrokken half augustus tot eind tot oktober zelfs november en komen terug vanaf half april tot begin juni. Die tocht duurt plm. 4 weken Boerenzwaluw: 10 cm. Herkenbaar aan de lange diep gevorkte staart; donker metaalglanzend blauwe bovendelen; voorhoofd en keel roodbruin; roomwitte onderdelen en donkerblauwe kropband. Geluid- een tjilpend: 'tswit-tswit-tswit'. Alarmroep- een schei: 'tsi-wiet'. Huiszwaluw: 12,5 cm. Herkenbaar aan de korte en gevorkte staart. Kop, rug, vleugels en staart blauwzwart. Opval lende witte stuit (tussen vleugels en rug). Geluid- een brabbelend: 'tsjirrip' of 'tsjitsjirrip'. Alarmroep- een schel: 'tsiep". Beide soorten nestelen in kolonies en komen terug naar hun oude nest. Althans... als ze de nodige ontberingen hebben doorstaan. Plotselinge slechte weersom standigheden kunnen fataal zijn. De nog steeds uitbreidende Sahara-woestijn in Noord-Afrika, veel vogels sterven door uitputting omdat er nauwelijks voedsel of water te vinden is. Tijdens de trek worden in sommige landen de zwaluwen gevangen of doodgeschoten. In Afrika worden nog agressieve bestrijdingsmiddelen gebruikt, bij inname kunnen de zwaluwen ziek worden of sterven. Als ze dit over leeft hebben (1 of de 5 komt terug) kunnen de oudere vogels hun oude nest gaan opknappen of als het nest door wat voor oorzaak weg is, op dezelfde plaats weer gaan bouwen. Boerenzwaluwen bouwen hun nest in schuren en stallen tegen wanden vaak met een kleine ondersteuning. Beide ouders verzamelen modderballetjes om het nest te maken, hier en daar verstevigd met stro of andere plantendelen. Binnenzijde nest wordt bekleed met wat veertjes. Ze brengen 2 soms 3 broedsels groot, bestaande uit 4-5 witte eieren met roodbruine strippen. Broeden gebeurt door het vrouwtje in plm. 15 dagen. Gedurende de volgende plm. 21 dagen worden de jongen gevoed door de ouders voor ze vliegklaar zijn. Tijdens het voederen kunnen er door de jonge zwaluwen plm. 6.000 vliegen, muggen enz. per dag gegeten worden. Huiszwaluwen bouwen hun nest aan de buitenkant van woonhuizen of gebouwen en wel aan de onderzijde van overstekende dakranden, goten enz. Het mannetje sleept in zijn bek kleiballetjes en draadmateriaal aan voor het vrouwtje,

de Steltkluut | 1996 | | pagina 32