DE STEL' rKLTJTJT Pagina 31 die laagje voor laagde metselt. Met tussenpozen, om de klei te laten harden. Op die manier ontstaat een komormig nest van 25 mm hoog en 50 mm breed. De binnenzijde wordt bekleed met veertjes, pluisjes en grasjes. Ze brengen 2-3 broedsels groot, bestaande uit 4-5 witte eieren per broedsel. Het broeden gebeurt afwisselend door de ouders gedurende plm. 20 dagen. Daarna worden de jongen nog plm. 20 dagen gevoed door de ouders. I Eieren van huiszwaluwen zijn wit. Omdat de huiszwaluw in donkere holten broedt en de boerenzwaluw niet, moeten de eieren van boerenzwaluwen gecamoufleerd zijn om door de vijanden niet opgemerkt te worden. De aanleiding van dit artikel is om een pleidooi te houden voor de zwaluwen wat broeden betreft. Voor beide soorten is het soms moeilijk om geschikt nestmateriaal te vinden, omdat er veel minder dan vroeger slootjes, plasjes in weide- en akkerland en rond de boerderijen zijn of vochtige plaatsen waar ze modder kunnen vinden. Stro is er ook weinig te vinden. Wij kunnen daar het volgende aan doen. Neem een houten bak waar wat zand/klei met water gemengd is, waardoor modder ontstaat. In de buurt wat stro erbij en de zwaluwen zullen ons daar dankbaar voor zijn. Voor boerenzwaluwen: zorg dat ze een schuur of stal in- en uit kunnen vliegen: een spleet van 30 cm breed en 10 cm hoog is al voldoende. Huiseigenaren van huizen met overstekende dakgoten en overstekken: schilder deze wit dan kunnen de huiszwaiuwen daar hun nest bouwen. Geven de uitwerpselen problemen dan kunt u een plankje aanbrengen zodat de uitwerpselen daar op vallen. Om tegen te gaan dat eventueel onder dat plankje een nest wordt gemaakt, kunt u het plankje aan draden ophangen of het plankje een paar cm van de muur bevestigen. Ais u daar (al) rekening mee houdt, namens de zwaluwen: hartelijk dank. In 1994 heeft er een wijziging van de Vogelwet plaatsgevonden die het weghalen van nesten, het opzettelijk vernielen dan wel beschadigen ervan verbiedt, alsmede het zoeken, rapen, uithalen of opzettelijk vernielen dan wel beschadigen van eieren van beschermde vogels. Wilt u nog meer informatie over de huiszwaluw dan verwijs ik u naar de Steltkluut nr. 4 Augustus 1995. Overtelling huis- en boerenzwaluwen naar de Steltkluut nr. 1 februari 1996. In juli en augustus worden weer in oost Zeeuws-Vlaanderen de nesten van huis- en boerenzwaluwen geteld. Hebt u zin om eens een middagje (of meer) te tellen, neem dan eens kontakt met mij op: U hoeft absoluut geen kennis van vogels te hebben: iedereen kan dat doen. Voor verdere informatie, opmerkingen, aanmerkingen, bijzonderheden, leuke ervaringen, minder leuke ervaringen, met huis- en/of boerenzwaluwen kunt u altijd telefonisch terecht bij: Corry Dentz, tel: 0114 682411

de Steltkluut | 1996 | | pagina 33