Jaarverslag 1995. Aktiviteiten van de werkgroepen. Planologie De werkgroep heeft in 1996 de ontwikkelingen in de Kanaalzone kritisch gevolgd. Reacties gestuurd op I.G.S. (intergemeentelijk structuur schets). Verder de land inrichting besproken van Axelse Sassing, Axel, Reuzenhoek - Zaamslag, Hoek en Philippine. Diverse kleinere zaken zoals ontgronding, aanvragen wet milieu-beheer, (kippen, varkens). Op 31 december 1995 geen lopende zaken meer bij de Raad van State of de Provincie. Pagina 7 Vogelwerkgroep In 1994 kwam de VWG zeven keer bijeen, zes keer voor een vergadering en één keer voor de gezelligheid. De vergaderingen werden gemiddeld bezocht door elf van de circa 40 leden. In totaal waren 22 verschillende leden een of meerdere keren aanwezig. De gezellige bijeenkomst vond plaats na afloop van de midwintertelling op 14 januari. Deze bijeenkomst was een succes en er werd dan ook besloten ze jaarlijks te herhalen. Ook de er aan voorafgaande telling was een succesvol: in totaal werden circa 120.000 watervogels geteld waarvan circa 50% in Saeftinghe, 20% elders langs de oevers van de Westerschelde en 10% in het Braakmangebied. Andere belangrijke activiteiten in 1995 waren ganzentellingen gedurende het winterhalfjaar, maandelijkse watervogeltellingen in het Verdronken Land van Saeftinghe en langs de Westerschelde en broed- vogelonderzoek naar roofvogels, meeuwachtigen, kluten, plevieren zwaluwen, Groene Specht en Roodborsttapuit. In 1995 werd een nieuwe veelbelovende start met het broedvogelarchief gemaakt. Het niet-broedvogelarchief daarentegen baart enige zorgen: er wordt wel verzameld maar weinig gearchiveerd en daardoor gepubliceerd. Gunstige uitzonderingen zijn de waar nemingenrubriek in de Steltkluut en de resultaten van ganzen en watervogeltellingen. Ook voor de verslaglegging van de vergaderingen is nog geen definitieve oplossing gevonden. De uitnodigingen voor de vergaderingen daarentegen waren telkens weer stipt op tijd. In juni is in samenwerking met de VWG van 't Duumpje het rapport "Grondeleenden en Steltlopers in Zeeuwsch-Vlaanderen, broedvogelinventarisatie 1994" gepresenteerd. Het was de derde keer dat aan deze groep vogels in Zeeuwsch-Vlaanderen op grote schaal onderzoek werd gedaan en tevens de derde keer dat een er een rapport over verscheen. In het laatste rapport wordt geconcludeerd dat maatregelen ten gunste van kustbroedvogels (vogels die meestal broeden op kale grond en gebonden zijn aan het brakke of zoute milieu) in Zeeuwsch-Vlaanderen gewenst zijn. Als relevante maatregelen worden ontpoldering, aanleg van inlagen en handhaving van een natuurlijk waterpeil voorgesteld. In elk nummer van de Steltkluut was er wel een bijdrage van iemand van de VWG, waaronder een overzicht van ganzen- en watervogeltellingen en een overzicht van negen jaar broedvogeltellingen naar Huiszwaluwen. Voorts verschenen er jaarverslagen over vogelonderzoek in het Canisvliet en in Saeftinghe. De in november 1994 opgerichte Roofvogelwerkgroep Zeeland ging bijzonder voortvarend van start. Door de gehele provincie werd flink geïnventariseerd. Na het broedseizoen kon worden geconstateerd dat het zowel met de roofvogels als het roofvogelonderzoek in Zeeland en in het bijzonder in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen goed gaat.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 9