a DE J 3TELT] ÏLTJTJT De meikever, terug van weggeweest. door M.A. Buise Sinds 1984 haalt de meikever met de regelmaat der klok de kranten en geniet een zekere populariteit. Voor een belangrijk deel danken we dit aan E.Taelman die vanaf 1982 - na een eerste waarneming sinds vele jaren - begonnen is met het gericht verzamelen van waarnemingen van dit dier. Voor deze bijdrage is uitvoerig geput uit het door hem bijeengebrachte materiaal. Vroeger, we spreken dan voor pak weg 1940, haalde de meikever ook regelmatig de kranten maar dan als de schrik van agrarisch Nederland. Toen was het geen zeldzaamheid eerder een ramp als men er zag. Het is tegenwoordig nauwelijks voor te stellen dat men bv in 1809 in een deel van Gelderland tijdens een bestrijdingscampagne maar liefst 250 miljoen meikevers doodde (van Ewijk 1980). Dan is het nu wat anders. Tegenwoordig wordt met een zeker enthousiame (niet gespeend van nostalgie) bericht gegeven over de come-back - sinds de beginjaren 80 - van deze bode van de meimaand, meikevermaand. Uit grote insekt speelde in het verlleden een rol in de folklore. Opgeborgen in een luciferdoosje z'n stal - was het vaak de trots van z'n jeugdige bezitter. Men kon ze een karretje laten voorttrekken j maar nog leuker was om een touwtje aan een van de poten te binden en de "meulenaar" dan aangelijnd al brom-mend te laten rondvliegen. D'r was zelfs een liedje bij. Ofwel verdwenen ze als kleinood met wat meidoornblaadjes in een jampot met gaatjesdeksel. Niet dat ze lang mee gingen want na enkele dagen gaf de meekever wel de geest. Meikevers behoren tot de familie der Scarabaeidae, waartoe ook de mest kevers behoren met als meest bekende vertegenwoordiger de hei lige pillen-draaier "scarabee" waar aan door de oude Egyptenaren god delijke eigenschappen werden toe gekend. In ons land komen twee soorten voor: Melolontha hippocas- tani ofwel hollandse meikever die thuishoort in de kuststreken en Melo lontha melolontha, de gewone mei kever, meer landinwaarts. Het ver schil is goed te zien aan de spits van het onderlijf die bij M.h. - die bij ons KM-blokken waarin gedurende de periode 1982-1995 meikevers en/of engerlingen zijn aangetroffen. voorkomt - knotsvormig is.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 17