DE PLATAAN ERAAN! Pagina 22 door Peter Maas Donderdagavond 14 maart. Gemeentehuis Terneuzen. Commissievergadering Volkshuis-vesting en Ruimtelijke Ordening. Op de agenda: De Plataan. Hadden we de illusie dat het dit keer werkelijk zou lukken? Eerlijk gezegd, diep van binnen, niet. Maar er is altijd hoop, vaak tegen beter weten in. Het doet pijn, wanneer dit laatste stukje hoop verdwijnt. Maar misselijkmakend is de manier waarop, de argumentatie die wordt gebruikt om je ideaal de grond in te boren. Maandenlang is er door het actiecomité "Laat staan die Plataan" hard gewerkt. Opbeurend en versterkend was het om nieuwe gezichten te zien, die zich hard maakten voor het behoud van een stukje groen in de eigen omgeving. Hartverwarmend waren de positieve reacties op de verschillende acties in en rond de boom en ongelooflijk het aantal mensen dat een bezwaarschrift had ingediend. Meer dan 1100!! Bij een commissievergadering heeft het publiek recht om voorafgaand aan de vergadering in te spreken. En zo gebeurde. Iemand namens de leerlingen van de basisschool "De Triangel", iemand namens het actiecomité, namens de bewonersgroep binnenstad, namens de Steltkluut, namens de JOVD (jongeren van de VVD en nog enkele anderen op persoonlijke titel. Stuk voor stuk pleidooien om de boom te laten staan. De boom is mooi, de boom is oud, de boom is gezond, indrukwekkend, de boom is een stukje ecologie in de stad. Gedichten werden voorgedragen, tekeningen werden aangeboden. Maar het mocht allemaal niet baten. Leerlingen van de Triangel zitten nu met een niet te snappen probleem. Er wordt binnenkort op Boomplantdag namens hen een boom geplant in een bos in een natuurgebied in Zeewolde (dat ligt in Flevoland, 250 km van Terneuzen) en vrijwel tegelijk wordt onder hun neus een monumentale prachtige boom gekapt. Hoezo logica? Het college van B&W had 4 varianten opgesteld. Liefst 3 met behoud van de boom en 1 variant zonder en het college had de voorkeur uitgesproken voor uitgerekend deze ene variant zonder boom. Ook een tijdens de vergadering door GPV/RPF nieuw ingebrachte variant werd zonder meer van tafel geveegd. Het is een spel dat gespeeld wordt. De inzet is duidelijk. Over wat dat dan moet gaan kosten, kun je discussiëren. Maar het is beschamend te moeten zien hoe beroepspoliticus van Rooijen als voorzitter de vloer aanveegt met diegenen die toevallig niet naar zijn mond praten en die toevallig niet zo tot in alle details van de spelregels op de hoogte zijn. Het spel wordt gespeeld onder de paraplu van een democratisch bestel. Maar dat werkt alleen als iedereen, met name op het moment dat het op verkiezing aankomt, goed in de gaten heeft welke spelers er meedoen. Als geheugensteuntje daarom dit overzicht van de spelers (in volgorde van opkomst): - Wethouder van Rooijen, CDA: Voorzitter van de commissie. Zit duidelijk in zijn maag met de hele gang van zaken, maar heeft een ongelooflijke kennis van de dossiers en volgt de spelregels minutieus op. Heeft

de Steltkluut | 1996 | | pagina 24