PESTVOGELINVASIE IN ZEEUWS-VLAANDEREN door A. Wieland De Pestvogel (Bombycilla garrulus) is een opvallend mooie vogel die slechts zelden in Zeeuws-Vlaanderen wordt waargenomen. Meestal verblijven ze gedurende de winter in noordelijke streken (Scandinavië etc. en enkele tientallen In noord Nederland), alleen bij voedselschaarste komen ze massaal naar het zuiden. Men spreekt dan over een invasie. De laatste grote invasies die Zeeuws- Vlaanderen bereikten vonden plaats in 1966/67; 1970/71; 1972/73; 1973/74; 1975/76 en 1981/82. Toen werden per invasie enige tientallen tot enkele honderden Pestvogels gezien. In de tussenliggende jaren werden slechts enkele waarnemingen verricht. Het werd dus wel weer eens tijd voor een Invasie. De eerste tekenen van een Invasie zijn meestal te zien vanaf november. In 1995/96 was dit echter niet het geval. Gedurende het najaar van 1995 werden er in Nederland opvallend weinig Pestvogels gemeld. Vanaf half december kwamen in het noorden van het land de eerste Pestvo gels binnen druppelen. Begin januari kwamen er gedreven door de koude noord-oosten wind grote groepen binnenvallen. In de loop van deze maand bereikten deze groepen Pestvogels ook Zeeuws-Vlaanderen, zij het in iets lagere aantallen. Door de aanhoudende noord-oosten wind werden er verspreid over het land duizenden Pestvogels gezien. Door de leden van de vogelwerkgroep waren er slechts enkele tientallen Pestvogels waargenomen. Daarom besloot ik om oproep in het Advertentieblad te plaatsen. De Pestvogels zijn makkelijk te herkennen, zeer tam en verblijven bovendien vaak in tuinen en parken. Dit zijn plaatsen waar de Pestvogels voor vogelaars moeilijk te ontdekken zijn. Deze oproep had succes, binnen enkele dagen hadden ongeveer 35 mensen gebeld met de mededeling dat ze Pestvogels hadden gezien. De waarnemingen kwamen verspreid vanuit geheel Zeeuws-Vlaanderen, maar naar verhouding zijn de hoogste aantallen gezien in de kanaalzone, zie onderstaande kaart. 1-5 1 6-10 1 10 De meeste vogels werden zoals verwacht gezien in parken en tuinen in de bebouwde kom, toch zijn er ook een aantal meldingen uit boomgaarden. Vanuit sommige plaatsen werden de Pestvogels meerdere malen gemeld, om dubbeltellingen zoveel mogelijk te voorkomen heb ik daarom per plaats het maximum aantal vogels ingetekend in kaart 1 Pagina 9

de Steltkluut | 1996 | | pagina 11