Pagina 5 Het grootste doel was het beschermen van bedreigde vogel soorten, want de natuurbescher- ingsgedachte leefde in die tijd nog veel minder. Meteen na de op richting kwamen er stevige f.'oblemen op de mensen van het eerste uur af. Deze werden vooral .roorzaakt door de grote ruil- rkavelingen as. die van Koewacht, Kieldrecht, Hoek, Braakman, Griete, v aarbij veel vernietigd werd in het landschap. Aanplant van grote ntallen populieren zorgde voor oeilijkhedenook binnen het toen malige bestuur. Die eerste bestuurders konden zicht slechts staande houden en dingen bereiken door hun sterke persoonlijkheden, jn enorme kennis en door hun sngang met velerlei mensen, ook invloedrijke. Fake vertelt dat het een J was van knokken, van veel tegenwerking, van een vrouw die v :ak alleen was. Hij licht dit toe door vertellen dat boeren bijv. subsidie egen om kreken, kreekresten en tand dicht te gooien en er Stuurland van te maken. Bovendien aren er over die gebieden geen rventarisatiegegevens, waardoor de ngzaam aan tot natuurbeschermers '•roeiende organisatie te weinig grip ad op het gebeuren. och werd er ook gered: het Koegat, t Blikken Weitje, Koninginnepolder biervliet e.a. waren resultaten waaraan men zich optrok. Begonnen als vogelwacht was de bteltkluut snel geëvolueerd naar meer een natuurbeschermings organisatie: 'als een spotvogel in een vlier zit, moet je wel de vlier kennen'. Er kwamen ook vlinder- en planten- mensen naar voren, die het geheel sterker maakten. Fake geniet, ook nu nog, van de grote veelzijdigheid binnen de vereniging, temeer omdat ook hij veelzijdig is geworden. Met name orchideeën boeien hem enorm. Ook Saeftinghe was als snel in beeld bij Fake met als grote vraag of je het gebied 'stil moet houden' dan wel er grote bekendheid aan moest geven om op die manier te kunnen beschermen. Voor het laatste werd uiteindelijk gekozen en er werden advertenties gezet in de bladen van Natuurmonumenten en Vogel bescherming. Resultaat: 400 man op de zeedijk voor een excursie. 250 Mensen gingen mee met de eerste 'bewaker', dhr. Van Der Zande, voor de zwaarste tocht naar het Konijnenschor. 100 Mensen gingen mee met Dhr. Lebret en voor Fake bleven er nog 50 over. Er was toen trouwens een mevrouw uit Den Haag bij met een kanariepietje in een kooitje. Fake heeft in die dagen ook het tijdschrift Hymantopus opgericht, waarvan later de Latijnse naam veranderd is in de Nederlandse: STELTKLUUT. Men koos voor deze naam, omdat de Steltkluut, als hij al in Nederland broedde, hij dat in Zeeuws-Vlaanderen deed. Het eerste broedgeval was voor Fake aan de Rotte Vliet achter Terhole. 3 Jongen heeft hij daar geringd, want ook dat deed hij, evenals controleur zijn van de Vogelwet en later de Natuur beschermingswet. Ook zag hij bijv. de laatste das aan de Vlaamse Kreek. Er werden in die beginjaren ook veel propaganda-avonden gehouden in de vele dorpen, vooral samen met George Sponselee. Er werden dan o.a. films gedraaid en er kwamen soms wel tot 150 mensen, waaronder

de Steltkluut | 1996 | | pagina 7