DE STELTKLUUT een telling. Van Torenvalken moest indien mogelijk het geslacht worden bepaald. Alle waarnemingen dienden te worden ingetekend op een topografische kaart. Herkenning van man en vrouw Torenvalk In verband met de herkenning van man en vrouw Torenvalk zijn door Walter De Smet op voorhand dia's vertoond van door hem in de winter tijdens ringen gefotografeerde Torenvalken. Daarop was duidelijk te zien dat waarnemers die alleen afgaan op de kleur van de staart jonge mannetjes voor vrouwtjes kunnen aanzien. Voor jonge mannetjes is de kleur van de rugveren het enige goede criterium: alle jonge vogels vliegen uit in vrouwtjeskleed en ruien vanaf het najaar naar het mannetjeskleed. De eerste kenmerken van dit kleed zijn te zien op de rug. De nieuwe veren krijgen er de typische warme roestbruine kleur van het volwassen mannetje. Figuur 1: De Torenvalk in Zeeuws-Vlaanderen in de winter van 1992/93. Open bolletjes waarnemingen in |anuari en eventueel in november en dichte bolletjes waarnemingen in november. Zie ook tekst. Kwaliteit van de telling Bij het uitwerken van de resultaten bleek dat sommige waarnemers de tellingen hadden gecombineerd met die van ganzen (november) en watervogels (januari). Deze worden geteld op een van te voren afgesproken dag. Met de weersomstandigheden wordt geen rekening gehouden. In november waren de weersomstandigheden tijdens de ganzentelling gunstig en kon, omdat er nauwelijks ganzen waren, alle aandacht uitgaan naar Torenvalk en Buizerd. In januari was de kwaliteit van de telling veel minder: het regende en er moesten te veel soorten in een keer worden geteld. Ook waren sommige waarnemers het onderzoek naar Torenvalk en Buizerd vergeten. Goed werk kost tijd In Midden Zeeuws-Vlaanderen worden sinds de winter van 1990/91 Torenvalken en sinds die van 1992/93 Buizerden geteld. In de loop van de jaren is de methode aangepast. Sinds 1992/93 worden overwinterende Torenvalken en Buizerden in enkele dagen geteld en wordt de telling aangevuld met

de Steltkluut | 1996 | | pagina 14