DE STELTKLUUT zwart, evenals de bovenvleugels. De keel, borst, buik en, zeer opvallend en kenmerkend, de stuit zijn wit. De zang en mep zijn kwetterende en/of brabbelende toontjes. De alarmroep is een hard "tsiep". De eerste Huiszwaluwen arriveren neestal rond 15 april in Axel en mgeving. Vrij snel wordt dan begonnen met de nestbouw, maar ook oude nesten vorden vaak opnieuw gebruikt. Het nest wordt gebouwd van bolletjes vochtige iei, die mede door het speeksel van de bouwer gehecht worden aan een houten of stenen ondergrond. De achterkant van het nest wordt meestal tegen een stenen muur "gerhet- seld", de bovenkant van het nest wordt gehecht aan een houten ondergrond, aak is dit een dakoverstek. Wanneer het nest is voltooid, kan het vrouwtje beginnen met het leggen van de eieren. De 4 tot 5 eieren worden door beide ouders gedurende 13 tot 19 dagen bebroed. Nadat de jongen zijn uitgekomen, krijgen de ouders het pas acht druk. De jongen worden 19 tot 30 lagen door beide ouders gevoerd. Duizenden muggen, vliegen, motten en andere kleine insecten worden door het zwaluw 100 80 60- 40-- 20 - Axel Nederland gezin verorberd. Een heel nuttige vogel is de Huiszwaluw en een belangrijke schakel in de voedselkringloop. Een paartje Huiszwaluwen kan twee tot drie legsels per broedseizoen grootbrengen. In juli en augustus beginnen de Huiszwaluwen zich te groeperen. De grootte van deze groepen kan variëren van tientallen tot honderden. In sep tember en oktober veriaten de Huis zwaluwen Axel. Na oktober zie je nog zelden een Huiszwaluw. Overwinteren doet de Zeeuwse Huiszwaluw in Noord en Midden-Afrika. Nestbouw Axel telt ongeveer 170 straten. In ongeveer 26 straten, d.i. 15%, kunnen in de zomer broedende Huiszwaluwen worden aangetroffen. De nestplaatsen bevinden zich in bepaalde wijken en zijn niet egaal over Axel verspreid. Concentraties van nesten liggen/lagen in de Zeeheldenbuurt, Koningsbuurt en de Componistenbuurt. De nestplaatskeuze is afhankelijk van drie factoren: voedsel nestmateriaal nestgelegenheid H 1989 90 91 92 93 94 95 96 Figuur 1: Tabel 2 grafisch weergegeven. Broedvogelaantallen van 1989 t/m 1996. Voor 1994 geen gegevens beschikbaar.

de Steltkluut | 1996 | | pagina 21