DE STELTKLTJTJT Notekrakers Vijanden of naijverige broodwinners zijn er genoeg: de mezen, mussen, merels wachten in de boom er naast of onder de biels op de grond voor het gevallen kruim en zodra "Onze Specht" vertrekt, komen zij de droeve resten opeten. De enige die deze idylle ruw verstoort is onze Vlaamse Gaai, die zonder omwegen naar de eetplek vliegt, de etende specht verjaagt en de opengepikte noot steelt. Dat vinden wij niet edel, maar er zijn nu eenmaal vogels met en zinder opvoeding. Wie steelt er nu een noot van een arme, ondervoede en handwerkende specht? Dan komt voor ons glurende mensen het droeve ogenblik dat deze zomerse idylle enige maanden verstoord wordt. Dit jaar was het de 13e augustus dat wij onze specht voor het laatst hebben gezien. Wij hebben de wildste theorieën, van wintersport tot het warme zuiden, waar hij en zij op hun luie rug liggen te zonnen. Droef is het dit jaar gegaan rond de opgespaarde notenvoorraad. Wij hebben twee notenbomen die vorig jaar meer dan 500 noten opleverden. Die hangen boven op de studeerkamer te drogen tot zij ter voedering naar de biels gaan. Of de jonge specht ze werkelijk door de ruiten heen heeft zien hangen en er blindelings op af is gevlogen, tegen de ruit botste en versuft op de grond terecht kwam, weten wij niet, een jonge specht kan wel eens fouten maken. Ik heb het beest opgeraapt, op een veilig plekje in de schuur gelegd en toen ik een uur later kwam kijken, vloog hij met een dankbaar gezicht weer maar buiten, mij getroost achterlatend. De tweede keer brak hij echter zijn nek en werd met groot vogelceremonieel met een traan in het oog begraven. Dat was voor ons een zwarte dag. Nu zijn de vitrages gesloten om verdere ongelukken te voorkomen. En nu maar wachten op de terugkeer des Spechts. Mocht u hem zien, doe hem de groeten! en zeg hem dat wij naar zijn thuiskomst vol verlangen naar hem uitzien. door W.A.L. Noot Min of meer regelmatig signaleert men een grote of kleine invasie van notekrakers. Zo zal ook deze nieuwe rubriek in uw lijfblad verschijnen. Soms is het een grote invasie, soms een kleine. Wat is het? Notekraker, Notenkraker? Voor de bewoners van Othene is de bedenker van het woonwagencentrum er waarschijnlijk een. De Jan Dekker-observatiehut, jawel die aan de Spuikom bij de sluizen in Terneuzen is ook gekraakt. Wel definitief. Dit najaar is hij wegens gebrek aan belangstelling weggehaald. De hut stond er sinds september 1971. Die heeft tegelijk met zijn lustrum zijn einde kunnen vieren. Bestuurslid Bouke vierde in maart ook zo'n lustrum. Hij zit er nog. Even maar..

de Steltkluut | 1996 | | pagina 13