Pagina 23 Braakman Noord Zuid. De piek lag eind september, begin oktober. Een temminck strandloper* zat op 08-08 op de Spaarbekkens (AK), een ander zat verscholen in een groep met kleine strandlopers: 16&18-09 1 ex. Molenpolder (WW). Zwarte sterns werden dit jaar weinig gezien, slechts enkele exemplaren in Saeftinghe en in de omgeving van de Braakman (HC, WvK, JM). Door de gehele regio werden aardig wat dode en levende kerkuilen gemeld (ongeveer 10 exemplaren). Maandtotalen tapuit aug: 32 (vooral 31-08) sep: 4 okt: 9 3 paapjes waren op 15-09 aanwezig in de Margarethapolder (WW), ijsvogel* sept; max 2 Braakman Z (MCa, HC, CR) sept; 1 Braakman N (MCa, HC, CR) 25-09; 1 Willemskerkepolder, Sluiskil (JP) okt; max 2 Braakman N (MCa, HC, CR) okt; max 2 Braakman Z (MCa, HC, CR) 11-10; 1 gemaal Walsoorden (W. Taelman) 22-10; 1 buitenveste Hulst (dhr. van Vliedbergen) 24-10; 1 Grietse kreek (AW) 17-11; 1 buitenhaven Terneuzen (AW) 17-11; 1 van Alsteinpolder (EN) 30-11; 1 Willemskerkepolder, Sluiskil (JP) Een mannelijke beflijster was op 08-11 aanwezig in een tuin te Terneuzen (EN). Meestal wordt deze soort in Zeeuws-Vlaanderen meer waargenomen gedurende het voorjaar. 795 kauwen bezochten op 16-09 het eilandje in de Braakmankreek om er te slapen (HC.JP). In september was er een grote invasie van doortrekkende zwarte mezen, overal in de streek was de soort massaal aanwezig. Een late boerenzwaluw fleurde op 17-11 het voetbalveld van Hulst op, (ET). Hopelijk haalt hij/zij Afrika nog. Een rondzwervende zwarte specht of misschien wel meerdere, werd in oktober regelmatig vastgesteld in de omgeving van de Braakman (Noord Zuid) (HC, WC, AW). Andere exemplaren werden waargenomen op de gebruikelijk plaatsen (omgeving Clinge en St. Jansteen). Dit jaar waren meer boomklevers aanwezig dan normaal, zie verder in deze Steltkluut. Een juviniele kruisbek zat op 21 -09, in de tuin van GS te Hulst. 2 bonte vliegenvangers zaten op 20-08 in een tuin te Terneuzen (MC). Eind augustus, begin september was er een klein influx van draaihalzen*, vooral langs de kust waren deze vogels dit jaar talrijk. In onze streek werden er ook enkele exemplaren gezien: 30&31-08 1 ex zeedijk Terneuzen (WW); 02-09 1 ex bij het Pauli- naschor (MC). Baardmannen vrouwen waren door de strenge winter van vorig jaar, dit jaar erg schaars. Kleine groepjes van deze soort werden waargenomen in Saeftinghe en in de Braakman. Helaas doet deze winter ook niet echt veel goed voor deze soort. In september en oktober werden veel doortrekkende vlaamse gaaien gezien. Bonte kraaien werden in kleine aantallen gezien nabij de Braakman en in Saeftinghe. Fraters waren dit jaar volop aanwezig op braakliggende terreinen, met ruigtekruiden begroeide zeedijken en in schorren. Het maximum aantal, was 240 in Saeftinghe.

de Steltkluut | 1997 | | pagina 25