IDE STELTKLTJTJT zeldzame broedvogel. Dit jaar hadden we met het herkennen van de versto ring daarentegen geen enkele moeite: het nest en de eieren waren namelijk kapot geschoten. )p 6 april zagen we dat het nest zo goed als gereed was, op 13 april lagen er twee eieren in en op 5 mei zagen we zowel onder als boven het nest inslag /an geweerhagel. In de nestkom zat een doorzichtige plek. Op de grond onder het nest lagen twee kleine ikjos eierschaal en een kogelprop. emand met een jachtgeweer dus. We ebben het voorval gemeld bij de 'olitie van Terneuzen en de eigenaar an de dijk (DOW) ervan op de hoogte esteld. Je vraagt je af wie er dan wel belang eeft bij het vernietigen van een Buizerdnest. Als vanzelf ga je na wie er zo allemaal in de buurt van het nest 3weest zou kunnen zijn. Uiteraard de .•igenaar, in dit geval medewerkers van BOW. Nee die doen zo iets niet. Ze 'erlenen niet voor niets zonder schroom toestemming voor vogel- rnderzoek op hun terrein. De anliggende grondgebruikers (landbou wers) dan? Nee, zij hebben alleen •aar voordeel van een broedende Buizerd in de omgeving van hun akkers. Als zo'n beest boven hun akker •liegt, voelen duiven, fazanten en tonijnen die op zoek naar eten zijn, zich er niet op hun gemak. En een 3uizerd eet bovendien flink muizen en jonge konijnen en daar kun je als andbouwer soms wel eens last van nebben. Is het misschien de jachtgerechtigde of zijn jachtopziener? Die mogen zich in :eder geval wel met een geweer in het veld begeven. Zo ja, zou hij het expres hebben gedaan of was het een vergis sing? Wilde hij misschien het legsel van een Zwarte Kraai of Ekster vernie tigen? Hoe dan ook hij zijn jachtakte niet waardig. Immers een jager heeft een opleiding gehad en heeft daar geleerd hoe jachtwild te herkennen is en hem is bovendien geleerd dat bij het doorschieten van nesten (helaas bij Ekster en Zwarte Kraai nog wettelijk toegestaan, daarover verderop meer) eerst dient te worden gecontroleerd wie de bewoner is en pas te schieten als voor 100% vaststaat dat het om een bewoond Ekster- of Kraaiennest gaat. Dat hoort zo, omdat uilen en roofvogels vaak gebruik maken van oude Ekster- en Kraaiennesten en zij zijn zonder uitzondering bij wet beschermd. Wat bezielt iemand om zoiets te doen? Buizerden zijn prachtige vogels: een echt roofdier in je eigen leefom geving, er zijn heel wat mensen die er veel plezier aan beleven. Dat het op deze manier nooit iets wordt met de Buizerd in Midden Zeeuwsch-Vlaan- deren blijkt uit de door ons uitgevoerde nestcontroles. In de jaren 1994-96 controleerden we zeven paren die in totaal slechts drie jongen hebben groot gebracht! Hoe dan ook de volgende conclusies zijn keihard. 1. Het nest is kapotgeschoten door iemand met een jachtgeweer. 2. Het doorschieten van nesten van Ekster en Kraai dient alleen al uit oogpunt van bescherming van roofvogels en uilen te worden verboden. 3. Met gedegen roofvogelonderzoek is aangetoond waarom de Buizerd in Midden Zeeuwsch- Vlaanderen een zeldzame broedvogel blijft. U zult zich misschien afvragen waarom nesten van Kraai en Ekster nog steeds mogen worden vernietigd. Dat is een erfenis uit het verleden. Toen was men van mening dat het gerechtvaardigd was dieren die je niet aanstonden of die je concurrenten Pagina 21

de Steltkluut | 1997 | | pagina 23