w Sas van gent Streekplan Monumentale iepen Inmiddels is in de Nieuw Othenepolder het eerste deel van de sloot waar de populatie zat, (zie ook Steltkluut 97-2) gedempt. Om te voorkomen dat er padden onder het zand zouden worden bedolven (late overwinteraars) is eerst de laag prut uit de bodem van de sloot geschept en op de kant gezet. Zodat de eventueel daarin aanwezige padden daar dan nog uit konden kruipen. Eisnoeren, die dan eventueel verplaatst konden worden, zijn in dit deel van de sloot niet gevonden. In verband met deze werkzaamheden hebben we met de uitvoerders ter plaatse een aantal keren contact gehad. Tijdens de inventarisaties van de sloot bleek overigens ook alweer een nieuwe bedreiging van deze populatie: op een middag waren er zelfs wel drie groepjes kinderen met schepnetjes aanwezig, om "kikkervisjes te vangen". Op 8-5 (na het dempen van de sloot) werden 2 a 4 roepende Rugstreeppadden waargenomen. Overigens zou het best eens zo kunnen zijn dat binnen Zeeuws-Vlaanderen de Rugstreeppad de meest bedreigde amfibie is. Op veel plaatsten in Nederland neemt de soort in aantal af. Binnen onze regio is deze populatie de enige grotere. Dus van het eventuele slagen van de hele operatie (het dempen van de sloten en het verplaatsen van de padden naar de nieuwe putten) hangt erg veel af! De relatie tussen De Steltkluut en deze gemeente is, hoe zullen we het zeggen, moeizaam. Na het omzetten van het dorpsbosje in Phillipine in een woonwijk, het toestaan van een motorcross op een terrein met broedende oeverzwaluwen, het vellen van een beeldbepalende beuk in het centrum van Sas en de nieuwbouwplannen langs de Moienkreek zijn daar niet vreemd aan. Afgelopen maanden bezochten we 3 hoorzittingen in deze gemeente. Eén over de molenkreek, 2 over de beuk. Op de hoorzitting over de molenkreek vingen we wat vreemde geluiden op. Zo zou het het bosje niet boswetplichtig zijn (is wel zo), zou SBB dit terrein graag willen verkopen (is nog maar zeer de vraag) en zouden de populieren daar zo-wie-zo geveld moeten worden wegens de kaprijpheidsziekte (is de komende jaren niet aan de orde). Uiteraard handhaven we hier onze bezwaren en wachten verder af. Over die hele toestand rond het vellen van de beuk hebben we nu ook een brief naar de gemeenteraad gestuurd. De tweede hoorzitting vond pas enkele maanden na het vellen plaats! Tesamen met de Welzijnsraad en Advocaat Mr. Dijk wilden we o.a. graag weten waarom de boom al geveld kon worden voordat de bestemmingsplanwijziging was goedgekeurd en de bouwvergunning was afgegeven. Waarom de bezwaarmakenden daar niet van op de hoogte werden gesteld. Toch willen we ook met deze gemeente "on speaking terms" blijven. Een afspraak is gemaakt om over het bestand waardevolle bomen en geconstateerde landschappelijke aantastingen eens verder te praten. Een inspraakreaktie is verstuurd naar de Provincie Zeeland over het Streekplan. We pikken er weer een aantal puntjes uit: bescherming van onze kreken. Gevraagd wordt om een verbod tot nieuwbouw binnen een afstand van 100 meter van de kreken. Zoals ook een verbod om binnen bosjes die onder de boswet vallen nieuwbouw te realiseren, zoals dat de laatste jaren op verschillende plaatsen is gebeurd. Geen diepe grondwateronttrekkingen. Een verzoek om de ecologische hoofdstructuur Kanaalzone ook op de kaart aan te geven. Geen nieuwe vestegingen van Intensieve veehouderij. In de kop van Ossenise liggen nog enkele dijken met een beplanting van monumentale Belgica iepen, zoals de Boudeloodijk, Hooglandse dijk en Zoutelandsedijk. Deze dijken

de Steltkluut | 1997 | | pagina 30