DE STELTKLUUT figuur 1: Totaal aantal territoria en totaal aantal soorten van de broedvogels die in de periode 1970- 1996 op Zwartenhoek hebben gebroed Als Rode lijstsoort zijn verdwenen Dodaars, Strandplevier, Kemphaan, Watersnip, Visdief, Grote Karekiet en Roodbortstapuit. Op grond van bovenstaande dient dan ook geconcludeerd te worden dat het aantal broedvogelparen op Zwartenhoek in de loop van de verslag periode niet is toegenomen. Het aantal soorten is in de loop der jaren afgenomen, waarbij met name een gevoelige achteruitgang wordt geconstateerd van een aantal Rode Lijstsoorten waaronder een aantal weidevogelsoorten. Deze conclussie rechtvaardigt de uitspraak dat het anno 1997 slecht gesteld is met de broedvogelstand op Zwartenhoek. Aanbevelingen Een landschappelijk gevarieerd gebied zoals Zwartenhoek vraagt om een weloverwogen beheer. Zoals in het voorgaande reeds is aangegeven, is tot op heden geen sprake geweest van enige vorm van beheer. Wil men de potenties c.q. de dynamiek van Zwartenhoek verhogen, dan dienen de bevoegde instanties zich bewust te zijn van de verantwoordelijkheden die ze hebben ten aanzien van het onderhoud en beheer van dit gebied in relatie tot de status Natuur, die aan Zwartenhoek is toegekend. Een goede start is reeds gemaakt door het Waterschap De Drie Ambachten, die in het voorjaar 1997 de kreek heeft uitgebaggerd, waarmee een betere kwaliteit van het oppervlakte water wordt beoogd zie artikel elders in dit blad). Teneinde de natuurwaarden van Zwartenhoek veilig te stellen en verder uit te bouwen, is het wenselijk een beheersplan op te stellen waarin alle beheers- en onderhoudsaspecten aan de orde komen. In dit rapport wordt in grote lijnen weergegeven welke zaken op zijn minst in het beheersplan opgenomen dienen te worden.

de Steltkluut | 1997 | | pagina 17