DE STELTKLUUT t epenziekte en bestrijding □e iepenziekte is een schimmelziekte waaraan de iepen zeer snel doodgaan als ze eenmaal geïnfecteerd zijn. Infectie kan plaatsvinden door besmetting via de lepen- spintkever en via wortelkontakt met een aangetaste boom. Jarenlang is aan iepen- ziektebestrijding gedaan door steeds alle geïnfecteerde bomen op te ruimen. Tot 990 werd deze bestrijding gecoördineerd door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De uitvalpercentages schommelden toen rond de 1 orocent per jaar, al was dat lokaal wat hoger, bijvoorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen. De minister vond toen de ziekte beheersbaar en stopte de nationale coördinatie, edereen moest vanaf toen zelf maar verder zien hoe de ziekte bestreden werd. Met .is gevolg dat sommige lagere overheden en terreinbeheerders de bestrijding wel zppakten en anderen dat niet of onvolledig deden. De beslissing van de Minister vas een flinke blunder, want direct hierna stegen de uitvalpercentages spectaculair. Ju wordt een veelvoud van het geld aan bestrijding uitgegeven (al is dat niet door :et rijk, het is toch ook gemeenschapsgeld), terwijl de iep toch in no-time uit het andschap verdwijnt. In de loop der tijd is er ook een ander spoor ontwikkeld voor de ie- penziektebestrijding, of beter gezegd, preven tie tegen de ziekte. Zo werd van monumentale bomen de wortelstel sels gescheiden. Daar naast werden er allerlei soorten inentingen uit geprobeerd. Die waren niet altijd even succes vol. Sinds enkele jaren is er echter het mid del Trigger op de markt, ctuele situatie Op dit moment is de situatie zo dat beide methoden, het opruimen van aangetaste omen en preventie, door elkaar heen door de verschillende beheerders gebruikt or-den. De uitval aan (monumentale) iepen is ook de laatste jaren toch nog sterk estegen. Tijdens een telling van alle monumentale Iepen in maart '96 bleken er in zotaal in Zeeuws-Vlaanderen nog 349 ex. te zijn. Waarvan 291 in Oost- en 58 in Vest-Z.VI. In het hele gebied waren er niet meer dan slechts 14 monumentale Jladde iepen! Inmiddels zijn we weer twee groeiseizoenen verder en de aantallen ggen nu alweer veel lager. We hebben het nu niet weer opnieuw precies geteld, naar de schatting is dat in geheel Z.VI. op dit moment nog maar minder dan 200 nonumentale iepen aanwezig zijn. Mooie groepen monumentale iepen staan er nog angs de Boudeloodijk, Hooglandsedijk, Zoutelandse dijk en Platte dijk, allen binnen Je Gemeente Hontenisse en de Hulster-seweg bij Axel. Verder staan er verspreid zoor Oost Zeeuws-Vlaanderen hier en daar nog enkele solitaire bomen. 3elgica iepen langs de Hooglandse dijk. Een verdwijnend beeld? aarvan voorlopig althans, de werking tamelijk goed is.

de Steltkluut | 1997 | | pagina 27