DE STELTKLUUT Soms gebruiken ze ook boomholten ot grote nestkasten als nestplaats. Naast een hoofdnest zijn ook vijf tot zes 'reservenesten' in gebruik. Voortplanting en leeftijd De voortplantingsperioden zijn van december tot februari en van mei tot juni. Verschillende mannetjes achtervolgen eenzelfde vrouwtje en proberen met haar te paren. Na de paring leven ze weer apart. De draagtijd duurt 5-6 weken, in deze periode bouwt het vrouwtje har kraam nest dat steviger is dan een gewoon nest. Hierna worden 2-5 kale en blinde jongen geboren. Met drie weken zijn ze behaard en na vier weken gaan de ogen open. De jongen worden tien weken gezoogd, waarna ze vrij snel zelfstandig worden. Na drie maanden worden ze door de moeder uit haar territorium gejaagd. Na tien maanden zijn de jongen geslachtsrijp. In het wild kunnen eekhoorns wild 7 jaar oud worden, maar meestal sterven ze jonger. De belangrijkste predatoren zijn de boommarter en onder andere de havik. Bescherming De eekhoorn is beschermd op grond van de Natuurbeschermingswet. Dat betekent dat het verboden is eekhoorns te vangen, te doden, in gevangeschap te houden of dit te proberen. Ook mag niet worden gehandeld in eekhoorns of delen van eekhoorns. Het is bovendien verboden eekhoorns te verontrusten of het nest te beschadigen of proberen te bemachtigen. Stichting Eekhoornopvang Mocht een zieke eekhoorn of een in de steek gelaten jong worden aangetroffen, dan kan de Stichting Eekhoornopvang worden gebeld. Dit is het enige gespecialiseerde opvangcentrum in Nederland waar zieke of jonge eekhoorns kunnen worden ondergebracht. Alle eekhoorns worden uit het hele land opgehaald en krijgen verzorging en medische hulp. Daarna worden ze teruggezet in de vrije natuur. De stichting heeft een uitgebreide brochure over de eekhoorn waar veel informatie, foto's en tekeningen staan. Stichting Eekhoornopvang, Postbus 264 3454 ZM De Meern. Tel.: 030-6667372 (24 uur bereikbaar, 7 dagen per week) Eekhoorns waarnemen en onderzoek Eekhoorns zijn overdag actief, zodat ze tamelijk makkelijk zijn waar te nemen. Voorbeelden van sporen zijn prenten, afgeknaagde kegels en gehalveerde hazelnoten. In de winter zijn nesten in loofbomen goed waar te nemen door de doorzichtige boomkroon. Enige vereisten zijn een verrekijker en soepele nekspieren. Wie waarnemingen wil doorgeven aan de V.Z.Z. kan bij ondergetekende een handleiding en formulieren krijgen. De ingevulde formulieren kunnen naar mijn adres worden gestuurd. Wie interesse heeft voor de landelijk teldag kan zich ook bij mij opgeven. Ik hoor graag van mensen die weten waar eekhoorns zijn gesignaleerd en wat een goed excursiegebied zou kunnen zijn (omgeving Clinge - Kapellebrug - Heikant). Belangstellenden horen dan zo snel mogelijk wanneer en waar we deze eekhoorntelling zullen doen. Rozenstraat 114434 AL Kwadendamme 0113-649428/ 548689 (t) of 0113-230936 (w)

de Steltkluut | 1997 | | pagina 30