DE STELTKLUUT Boekbesprekingen Landschap uit balans "De invloed van de natuur en de politiek op de ontwikkeling van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609.",A.M.J. de Kraker,464 pagina's,22x28cm genaaid, gebrocheerd, ISBN 90 5345 105 6, Uitg. Mathijs te Utrecht, prijs f 69,90/Befr. 1400, verkrijgbaar in de boekhandel. De eerste indruk: Het dikke boek van Adrie de Kraker ziet er mooi uit. Er is gekozen voor een prettig lezend lettertype en een overzichtelijke lay-out. Het boek, het proefschrift waarop de schrijver in november promoveerde, verdiende eigenlijk wel een uitvoering in een stevige omslag, een gebonden editie in harde kaft. Wellicht was dit mogelijk geweest als ook de gemeente Terneuzen (de enige Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeente die in het rijtje sponsors ontbreekt) en de Waterschappen een financiële bijdrage hadden geleverd. Het boek maakt een volledige indruk. Maar liefst 16 grafieken en 43 kaarten, foto's en talloze tabellen verlevendigen de tekst. De bijlagen beslaan een kleine honderd bladzijden met bronnen, literatuurverwijzingen enzovoort. De titel en de uitgangspunten van de schrijver: Met de titel wil de schrijver aangeven dat het landschap zich dynamisch ontwikkeld en in een broos evenwicht bevindt; factoren die het evenwicht verstoren zijn natuur, economie en politiek. Het is goed om te weten dat de schrijver met natuur bedoelt: de zee (het water) als eeuwige vijand, met zijn vlak langs dijken schurende stromingen en zeespiegelrijzing, de stormen en het winterweer(klimaat) als externe factoren en de samenstelling van de bodem, de afwatering, de hoogte van het maaiveld en de kruinhoogte van de dijken als interne factoren. De menselijke factoren zijn dan de economie, het economisch draagvlak, ofwel levert de landbouw voldoende geld op om dijkherstel en -onderhoud te plegen en de politiek. De politiek die gevoerd werd door de landheer, en de geestelijkheid in de overgang van katholiek naar protestant en de daarbij horende oorlogshandelingen. Met landschap bedoelt de schrijver blijkbaar alleen het ingedijkte land. Het land dat op de zee is veroverd en tegen de zee beschermd moet worden. Het aantal hectares lijkt van levensbelang. Het boek sluit aan bij dat van Prof.Dr.M.K.E. Gottschalk: "De Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe in de Middeleeuwen." Dat de periode die het boek beschrijft afloopt in 1609 heeft te maken met het begin van het Twaalfjarig bestand. De inhoud: In deel 1 wordt de ontwikkeling van het landschap beschreven tussen 1488 en 1609. Het is een zeer volledige opsomming van alle landaanwinsten en -verliezen in deze periode. Het aandeel van de stormvloeden wordt volgens de schrijver altijd overschat. Door steeds opnieuw in te polderen is het werkelijke verlies aan land beperkt gebleven. Alleen in 1509 en 1532 was er verlies van betekenis. Verder bleef het verlies onder de 5%. In deel 2A worden de natuurlijke processen beschreven die van invloed waren op het landschap. Het historisch klimaat is door de schrijver aan de hand van onderzoek van archiefmateriaal geanalyseerd. Het levert behalve de gegevens over

de Steltkluut | 1997 | | pagina 36