A Het perspectief voor de Westerschelde De op hande zijnde verdere verdieping van de scheepvaartgeul zal de natuurlijke processen nog meer verstoren, met als gevolg een verdere teruggang van de natuur. Een deel van de verliezen zal worden gecompenseerd door de uit-voering van het Natuurherstelplan Wester schelde. Het belang van behoud en herstel van natuur wordt niet door iedereen op gelijke wijze beleefd. Waarde van natuur is onmogelijk in meetbare eenheden op de weegschaal te leggen. Meer perspectief ligt waarschijnlijk in het streven naar natuurlijkheid en compleetheid van het estuarium. Met natuurlijkheid wordt niet alleen een groot areaal aan natuur bedoeld, maar een toestand van het estuarium zoals die van na ture, naar eigen aard en karakter aanwezig is. Compleetheid duidt op de aanwezigheid van alle landschapstypen (geulen, platen, slikken, schor ren), die in een estuarium aanwezig horen te zijn. Zo'n natuurlijk en compleet estuarium is een watersysteem dat meer dan nu in evenwicht is. Het heeft rafelige oevers die kunnen over stromen en dus meer water kunnen bergen. De nevengeul verzandt niet en in de hoofdgeul stroomt het water minder snel dan nu het geval is. Vanwege het grote incasseringsvermogen bij hoge waterstanden versterkt dit de veiligheid. Natuurherstelplan Westerschelde Eind augustus heeft de landelijke adviescom missie Westerschelde haar rapport gepresen teerd, waarin negen natuurprojecten voorgesteld worden en ook wordt voorgesteld 66 miljoen gulden te besteden aan 'kwaliteitsverbetering van bestaande en te ontwikkelen natuurge bieden'. Het herstel van oude kreken, vooral in Zeeuws Vlaanderen, is daarbij als alternatief opgevoerd. De besteding van de 66 miljoen gulden voor kwaliteitsverbetering blijkt een lastig probleem. De landbouwgronden voor te ontwikkelen na tuurgebieden aan de Westerschelde, vastgelegd in het provinciale Natuurbeleidsplan, komen pas de komende vijfentwintig jaar beschikbaar. Het natuurherstelplan voor de Westerschelde moet in vijf jaar klaar zijn. Verschillende partijen willen de aankoop van landbouwgronden voor het Natuurbeleidsplan zo mogelijk versnellen, maar dat strookt niet met afspraken die met de landbouw zijn gemaakt. Zo komt het herstel van oude kreken dichterbij, hoewel dat alleen historisch iets met 3^*. 't v" de Westerschelde te maken heeft. Zes concrete projecten van de landelijke advies commissie staan al met al nog overeind. Die zes zijn: de aanleg van broedgebieden op land tongen bij de sluizen van Hansweert en Terneuzen de bescherming van het schorrenge- bied Zuidgors bij Ellewoutsdijk met een leidam de herinrichting tot natte natuurgebie den van: een poldertje bij Ritthem (Rammekenshoek), Margarethapolder bij Ter- neuzen, een defensieterrein in Den Inkel bij Kruiningen. In de reactie van Vereniging Natuurmonu menten, Stichting het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie op de voorgestelde natuurcompenstatiemaatregelen in het kader van de verruiming van de vaarweg in de Wester schelde van de Commissie Westerschelde stellen ze dat: 1. De Commissie Westerschelde hanteert de verkeerde uitgangspunten 2. Ontpoldering voor de korte termijn is geen optie 3. Voorgestelde maatregelen onvol doende. 12

de Steltkluut | 1998 | | pagina 12