Ter illustratie hun commentaar op de zes cron- crete projecten: Bescherming Zuidgors Voorgesteld wordt een leidam aan te leggen om het schor te beschermen. Naar de letter van de tekst uit het Struc tuurschema Groene Ruimte (SGR) gaat het hier om een mitigerende maatregel. Mitigerende maatregelen behoren volgens het SGR sowieso getroffen te worden en kunnen zodoende niet beschouwd worden als natuurcompensatie. Broedgebied Hansweert en Terneuzen De inrichting van een baggerdepot voor kustbroedvogels. Klein project met hoog tuiniergehalte. Inlaag Rammekenshoek Een klein project ter afronding van het natuurreservaat Rammekens. Inlaag Den Inkel Voormalig defensieterrein. Kan ook zonder herstelplan natuurfunctie kunnen krijgen. Voegt weinig toe aan de Westerschelde. Inlaag Oosterzwakepolder Een project ter afronding van het in het kader van de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan begrensde natuuront wikkelingsproject. Echter de gemeente Borsele heeft al aangegeven geen mede werking te zullen verlenen. Uitvoering is dus zeer onzeker. Inlaag Margarethapolder Binnendijks natuurontwikkelingsproject in de buurt van een nieuwbouwwijk van Terneuzen. Afhankelijk van de inrichting liggen hier kansen voor de ontwikkeling van natuurwaarden die aan de Wester schelde zijn gebonden. Hun advies aan de Commissie was om voor de Westerschelde een aanpak te kiezen vergelijk baar met PLan Tureluur voor de Oosterschelde. Langs de randen van de Westerschelde kunnen natuurontwikkelingsprojecten worden gereali seerd die zich richten op het creën van zout brakke moerasachtige situaties. De natuurwaar den die hieraan verbonden zijn (zoute vegeta ties, kustbroedvogels) kennen een relatie met de buitendijkse natuur. Nu ontpoldering niet haalbaar blijkt, is dit voor hun de 'second best' oplossing voor de korte termijn. De omvang van deze binnendijkse natuuront wikkeling behoort een relatie te hebben met het natuurverlies als gevolg van de verdieping. Rijkswaterstaat heeft berekend dat het om on geveer 250 ha waardevol getijdebiotoop gaat. Als de compensatie binnendijks plaatsvindt, behoort met kwaliteitsverlies rekening gehouden te gaan van 500 tot 600 ha binnendi jkse natuur. 3. Herwigepolder De Commissie adviseert de Herwigepolder te onderzoeken als gecontroleerd overstromings gebied. Voor dit advies missen Natuurmonu menten, Zeeuws Landschap en ZMF de onder bouwing. In hun advies aan de Commissie hebben ze er voor gepleit deze polder op te nemen als grootschalig binnendijks natuuront wikkelingsgebied. De Herwigepolder biedt op dit vlak goede kansen. De polder sluit aan bij het Verdronken Land van Saeftinghe, zodat het hier mee een geheel kan vormen. Een inrichting als natuurgebied behoeft niet op gespannen voet te staan met eventuele latere plannen voor over stromingsgebied of ontpoldering. Het toevoegen van de Herwigepolder aan de lijst van natuurherstelmaatregelen zorgt er voor dat het herstelplan in de buurt komt van de omvang, die door ons wordt beoogd. Afgelopen december is het Steltkluut rapport: Natuurontwikkeling in de Margarethapolder verschenen en o.a. naar de minister verstuurd. Aansluitend in dit blad kunt u een uitgebreide samenvatting van dit rapport lezen. Literatuur: P.Meire, M.Hoffmann T.Ysebaert (red.) 1995:De Schelde, een stroom natuurtalent. Instituut voor Natuurbehoud, Hasselt: rapport 95.10 Brochure: De toekomst van de Westerschelde, beschouwing vanaf de d/j/c.1997. Rijkswaterstaat Directie Zeeland Ver. Natuurmonumenten, St. het Zeeuwse Landschap en ZMF (10 okt.'97): Commentaar op het advies van de Commissie Westerschelde over natuurcompensatiemaatregelen in het kader van de verruiming van de vaarweg in de Westerscheld. H.van der Werf: Weinig schot in natuurherstelplan Westerschelde. PZC 10 december 1997 13

de Steltkluut | 1998 | | pagina 13