1 zen van de eilandjes dienen worden vastgelegd om afkalving te voorkomen. Het gebied wordt gekenmerkt door het uitge breide microreliëf dat aanwezig is. Dit zorgt voor een grote mate van variatie en is goed voor de diversiteit van de plantengroei en vogelrijkdom. Het waterpeil in de inlaag is afgestemd op de getijde beweging. Na hoog water is de water stand het hoogst in verband met de buitendijkse kweldruk. Naast de getijde beweging is het waterpeil te regelen met een stuw waarmee het waterpeil in de kreek opgestuwd kan worden. In de broedtijd april, mei, juni, juli is de waterstand het laagst. In augustus, september, oktober komt het water door het neerslag overschot geleidelijk hoger. In november, december, janu ari, februari is de waterstand het hoogst waarna het vanaf maart weer kan zakken. Het is de bedoeling dat de stuwtjes en het gemaal Othene in de toekomst voorzien worden van vispassa- ges zodat de vissen ongestoord van de Wester- schelde naar de inlaag en omgekeerd kunnen trekken. De grond die vrij komt zal in de buurt afgezet moeten worden, deels kan de grond verwerkt worden in een dijk (slaperdijk) aan de zuidzijde van het gebied. De buitenkant van deze dijk dient afgewerkt te worden met zand, de binnen zijde met klei. Het zand zorgt voor een schrale vegetatie waarop karakteristieke dijkvegetaties kunnen groeien. De plasjes aan de zuidzijde van het gebied kunnen plaats bieden aan een rugstreeppadden. Deze komen voor in ondiepe plasjes die af en toe droog vallen, brakwater is geen bezwaar. Het zijn echte pioniers die verdwijnen wanneer een biotoop geheel begroeid raakt. Het is dus de bedoeling dat er indien nodig nieuwe plasjes voor deze dieren worden aangelegd. De plasjes in de zuidzijde van het gebied zullen minder onder invloed van zoute kwel staan. In de dijk kan een overwinteringsruimte voor vleermuizen worden aangelegd. Dit kan door middel van oude riooleringsbuizen/duikers in te graven en aan te passen. Hier en daar wat gestapelde stenen of ruw gemetselde muurtjes kunnen dienen als overwinteringsplaats voor veel dieren en als groeiplaats voor muurvege taties. Op enkele plaatsen kan de dijk onderbro ken worden door een gluurmuur of kijkscherm. Ten zuiden van de dijk kan een natuurwandel- pad komen, waarlangs uitleg wordt gegeven over de bijzonderheden van het gebied. Bijvoor beeld, uitleg over vleermuizen overwintering vegetatie langs dijken, vegetaties op muren natuur in inlagen, rugstreeppadden, cultuurhis torie etc. Er dient wel voorkomen te worden da mensen op de slaperdijk gaan lopen, want di levert enorme verstoringen op. Bovenop de zeedijk kan een uitzicht bankje er informatiebord worden geplaatst met uitleg over het gebied. Vanaf de zeedijk heb je een prachtig uitzicht van over het gebied. Daarnaast kunnen er enkele observatiehutten in het gebied worden geplaatst. Een wandeling vanuit Terneuzen via het natuurwandelpad naar de Griete en langs de zeedijk weer terug naar Terneuzen behoort in de toekomst tot één van de mogelijkheden om even lekker te ontspannen. Het beheer Het beheer van het gebied dient geheel in het teken te staan van de natuur. Het open karakter van inlaag dient hierbij gehandhaafd te worden. Begrazing met runderen (in de zomer) kan hier een goede bijdrage toe leveren. De runderen leveren naast het aanbrengen van structuur in de vegetatie ook een bijdrage tot het handhaven van het microreliëf, door het stuktrappen van de bodem. Bovendien helpen de runderen de suc cessie tegen te gaan zodat het gebied open blijft. Eventuele hulp van de schapen uit de naastliggende schapenweide behoort ook tot de opties. Daarnaast zal er waarschijnlijk begrazing optreden van ganzen en eenden. Het is daarom op voorhand niet te zeggen hoeveel dieren er bij de begrazing ingezet worden. Mogelijk dat de begrazing in het broedseizoen moet worden stopgezet in verband met het vertrappen van nesten. Wanneer met vee van lokale landbouw ers begraasd wordt, kan men deze makkelijker verplaatsen dan wanneer met begraasd met Schotse Hooglanders. Een belangrijk deel van het beheer zal bestaan uit waterpeil beheersing. Het waterpeil krijgt een natuurlijk karakter, dit wil zeggen hoog in de winter en laag in de zomer. Met de waterpeil beheersing kan de successie worden tegen gegaan, zodat slikrandjes en kale grond gehandhaafd blijven en predatoren uit het ge bied verdreven worden. Begroeiing op de vo geleilandjes dient indien nodig handmatig verwi jderd te worden. In het gebied is plezierjacht niet toegestaan.

de Steltkluut | 1998 | | pagina 18