Ontwikkelingen rondom de Otheense Kreek Door Lucien Calle. Door de aanleg van de nieuwe woon wijk in de Nieuw Othene Polder zijn een aantal ont-wikkelingen langs de Oth- -?'< eense kreek in een stroomversnelling v gekomen. In de eerste plaats is daar uiteraard de nieuwbouw in de wijk zelf. Deze maakt dat het aan de noord-zijde van de kreek een stuk drukker is geworden. Daar naast zijn een viertal woningen verplaatst naar een plek direct aan de oever. Er is daar ook al een nieuwe steiger aangelegd. Een nieuw initiatief werd genomen door de jon geren van Het Notenkrakertje, jeugdafdeling van de buurtvereniging Het Nootje. Zij maak ten een plan om de recreatieve aspecten zo goed mogelijk te kunnen inpassen. De jon geren hebben daarbij ook aan de natuur waarden gedacht. Daarover hadden wij met hun een gesprek. Een goede aanleiding om onze wensen voor de Otheense Kreek nog eens op een rijtje te zetten. De Otheense Kreek is een natuurgebied, het is een kerngebied van het Natuurbeleidsplan, zo worden immers alle kreken in Zeeuws Vlaan deren beschouwd. De Steltkluut wil vasthouden aan deze status. Dat wil dan zeggen dat de natuur de hoofdfunctie is en dat alle andere functies daaraan ondergeschikt zijn. Ze kunnen enkel ontwikkeld worden als ze de natuurfunctie niet frustreren. Waar dat niet anders kan, horen andere functies zo natuurvriendelijk mogelijk te worden ingepast en dient er adequate compen satie plaats te vinden, zoals dat ook beschreven wordt in het Streekplan. Want het zou natuurlijk te gek voor woorden zijn, dat langs de ene kant met veel inspanning nieuwe ecologische infras tructuur, zoals kreken, gerealiseerd wordt, terwijl dan langs de andere kant net zo snel, aan kreken gebonden natuurwaarden weer verdwij nen. Per saldo schieten we daar niks mee op. Ten alle tijden moet voorkomen worden dat de Otheense Kreek in een soort van stadsvijver verandert. De nu ingezette ontwikkelingen zullen in de toekost een nog veel grotere vlucht nemen. Want als Nieuw Othene vol gebouwd is zal de wijk zich verder naar het zuiden uitbreiden. De recreatieve druk zal snel en sterk toenemen. Het lijkt daarom hoog tijd dat er ten aanzien van de kreek een aantal afspraken gemaakt worden. NATUURWAARDEN Aan de kreek zijn een hele trits aan actuele en potentiële natuurwaarden gebonden. Zoals de WINTERVOGELS: Het is bekend dat 's winters grote aantallen eendachtigen aanwezig zijn, vooral aan de wat rustiger zuidelijke kant, dus net noordelijk van de Kraagbrug. Zij foerageren, rusten of slapen hier. De BROEDVOGELS: vooral in de rietkragen en oevervegetatie. De WATERFAUNA, zoals vissen en ongew- ervelden. De OEVERVEGETATIE. Door de dik wijls steile en hoge oevers aan de oostzijde en het op recreatie afgestemde beheer aan de westzijde worden aanwezige potenties onvol doende ontwikkeld. Naast de flora en fauna die in en rondom de kreek leeft heeft de kreek ook een functie als ECOLOGISCHE INFRASTRUC TUUR: De natuurlijke organismen gebruiken de kreek als verbindingsroute. Door en langs de kreek kunnen ze zich verplaatsen, vanaf de Westerschelde naar de Dulpers en terug. LANDSCHAPPELIJKE WAARDEN. Naast de natuurwaarden zijn er natuurlijk ook landschappelijke waarden. Hier gaat het met name om het beeld, zoals het kreeklandschap met rietkragen en rijen knotwilgen langs de oevers. Met hier en daar een landelijk gelegen boerenerf. 19

de Steltkluut | 1998 | | pagina 19