MAATREGELEN. Er moet een bufferzone komen tussen de nieuwe woningbouw en de kreek. Deze zone zal tenminste 100 meter breed moeten zijn. Deze afstand is overeenkom stig de in de streekplan genoemde. Ook aan de westzijde is er een buffer tussen de wijken en de kreek. Deze buffer heeft echter een sterke nadruk op het recre atieve aspect. Bij de nieuwe buffer aan de oostzijde zal voor een veel groter gedeelte de nadruk op natuur moeten liggen. Als compensatie voor het verlies aan natuur waarden zou bijvoorbeeld op bepaalde trajecten langs de oostoever een natuur vriendelijke oever aangelegd kunnen wor den. Lage stukken kunnen als waarde volle stukken moerasvegetatie ontwikkeld en beheerd worden. Met de aanleg van wat drinkpoelen wordt een verdere bescherming van de bedreigde populatie Rugstreeppadden mogelijk. Niet al deze elementen in de bufferzone kunnen voor recreatie volledig worden benut. Ook in de buffer op de westoever liggen veel kansen voor het ontwikkelen van natuurwaarden. Op veel plaatsen kan daar tussen het wandelpaden het water een natuurlijker oevervegetatie ontwikkeld worden. Het is de wens van de Gemeente Terneuzen dat er een recreatie fiets wandelpad komt vanaf Othene langs de oostoever naar de Kraagbrug. Vooralsno; wordt hieraan geen medewerking verleen: door de Landinrichtingscommissie Zaarr- slag/Reuzenhoek. In verband met het vei- storen van watervogels moet hier uitere! voorzichtig mee omgegaan worden. Zo': pad mag er alleen komen als het docr middel van wat struikbeplanting wat in gepast wordt en op de meeste plaatsen een flinke afstand tot de kreek houdt. Er is slechts een beperkte meekoppeling van waterrecreatie mogelijk. Het ziet er nu naar uit dat in de noordoost hoek van de kreek waterrecreatie verder ontwikkeld zal worden. Op zich is dit acceptabel omdat anders de recreatie verder uitzwermt langs de kwetsbare rietkragen van de kreek. Een compensatie kan gezocht worden in he afbakenen in ruimte en tijd van deze recre atie. Bijvoorbeeld door alle watersport (me uitzondering uiteraard voor het schaatsen te verbieden tussen 1 november en 1 mei En in de ruimte door een verbod op recre atie in het zuidelijk deel (in ieder geval zuidelijk van de Kraagbrug) en een goede handhaving daarvan. OVER AGRARISCH NATUURBEHEER Door: Marianne Lundahl Wat is agrarisch natuurbeheer? Er is al evenveel gezegd en geschreven over agrarisch natuurbeheer als dat er onduide lijkheden over zijn. Ook de landelijke ver schillen omtrent de invulling ervan zijn groot. Het duizelt van de termen zoals natuurproduktiebetaling, natuurmeetlat, bedrijfnatuurplannen, milieucoöperatie, etc. Dit artikel brengt hopelijk wat verheldering. In feite vallen alle activiteiten die boeren onder nemen om de kwaliteit van natuur en landschap in landbouw- en natuurgebieden te behouden, te versterken of te ontwikkelen onder agrarisch natuurbeheer. Denk maar eens aan het knotten van bomen, planten van hagen, of het ophan gen van een kerkuilkast. Nu waren dit vroeger algemeen voorkomende werkzaamheden op de boerderij omdat deze een economische waarde hadden. Met de komst van de mechanisatie en de industrie heeft bijvoorbeeld de knotboom haar waarde als houtleverancier voor gereed schap en meubels verloren. Het onderhoud van deze elementen raakten hierdoor in het slop. Intussen bepaalden deze elementen wel het landschapsbeeld en vervulden zij -en nog steeds- een leefgebied voor dieren en planten. Er zijn zelfs bepaalde soorten die gebonden zijn aan landbouwgebieden en alleen maar worden aangetroffen op het boerenbedrijf. Het is dus heel belangrijk dat deze leefgebieden behouden blijven. De betrokkenheid van de boerenbedrij ven is daarbij een voorwaarde. 20

de Steltkluut | 1998 | | pagina 20