zelfs gelukt om woningbouw tegen te gaan om dat aangetoond werd dat door een gezamenlijk beheer een belangrijk weidevogelgebied in stand werd gehouden. Vergoedingen Al die verschillende activiteiten kunnen op vrijwillige basis uitgevoerd worden en soms tegen betaling. Een voorbeeld is het project vrijwillige weidevogelbescherming, waarbij boeren en vrijwilligers zich op vrijwillige basis inspannen om nesten van akker- en weidevo gels te sparen tijdens werkzaamheden op het bedrijf. Ook is het mogelijk voor een boer (of particulier) om voor bepaalde (onderhouds-) werkzaamheden een vergoeding te ontvangen door het afsluiten van een be heersovereenkomst met Stichting Landschaps beheer Zeeland of de Dienst Landelijk Gebied. Natuurproduktiebetaling Een term die regelmatig terugkomt is "natuurproduktiebetaling". Bij natuuroproduk- tiebetaling wordt aan de boer een vergoeding betaald voor het behaalde (natuur-)resultaat dat ontstaan is. In tegenstelling tot de bovenge noemde beheersovereenkomsten is het nog geen algemeen gehanteerd beleid. Door het hele land (behalve Zeeland) lopen diverse ex perimenten. Er wordt bijvoorbeeld uitbetaald voor het aantal plantensoorten dat in de sloot staat als er een speciaal maaibeheer toegepast wordt. Een ander voorbeeld is dat betaald wordt voor het aantal met succes beschermd en uit gekomen weidevogelnesten. Er zijn hier nogal wat kanttekeningen bij te plaatsen. Het voor beeld van de weidevogels. Boer A heeft een paar percelen die erg in trek zijn bij deze dieren als broedgebied. Hij stelt de datum van maaien uit waardoor de grutto's tijd krijgen om de eieren uit te broeden. Hij heeft op die manier 15 nesten gespaard en krijgt 15 keer bijvoorbeeld fl 100,-. Boer B zit in een gebied met veel opgaande begroeiing. Bij hem broeden alleen 2 kieviten en 2 scholeksters. Ook al zaait hij om de nesten heen en tilt hij zijn schoffelmachine op. Hij ontvangt "slechts" 4 keer bijvoorbeeld fl 50,- want kieviten en scholeksters zijn landelijk gezien minder bedreigd dan de grutto. Er treedt hier een zekere ongelijkheid op. Boer B levert misschien nog wel meer inspanning dan boer A en toch ontvangt hij een vergoeding die lager is dan die voor boer A. Daarnaast heeft boer A he; geluk dat hij percelen heeft liggen die toevallic van oudsher goede weidevogelgebieden zijn Daarnaast kost het veel tijd om alle resultaten te^ volgen en zijn de resultaten fraudegevoelig (verleggen van nesten!). En wat gebeurt er al- de vergoeding ineens wegvalt? Is dan de bereic-S| heid en kennis van zaken nog zo groot om ee^ nest te beschermen? Beter zou zijn om beid; boeren een soort basisvergoeding te geven vocrn de inspanning die geleverd wordt (het om d;*1 nesten heen zaaien, later maaien) los gezienv van het resultaat. Daarboven op kan een soort*1 bonus gegeven worden voor beschermde 0 nesten of aantallen pinksterbloemen. 2 I; Wat is een bedrijfsnatuurplan? c Door verschillende organisaties worden voort" boerenbedrijven bedrijfnatuurplannen gemaakt, v Dit is een soort handboek voor de boer met r daarin alle maatregelen, richtlijnen en adviezen die natuur en landschap op zijn bedrijf be houden, versterken of vergroten. Het bedrijfsna tuurplan omvat het totale bedrijf, inclusief erf, gebouwen en cultuurgronden. Ervan uit gegaan j wordt dat de uitvoering van de maatregelen in de eerste plaats door de boer zeil gebeurd. He bedrijfsnatuurplan is daarbij een handleiding. Een belangrijk onderdeel is de bedrijfsplatte grond met toelichting, waarop aangegeven is. welke maatregelen genomen kunnen worden hoe deze uitgevoerd kunnen worden, welks subsidiemogelijkheden er zijn en hoe eventuee de bedrijfsvoering kan worden aangepast. Bewustwording Dat boeren bezig zijn met natuurbeheer ver sterkt het bewustwordingsproces ten aanzier van het belang van natuur- en land schapswaarden op het boerenbedrijf. Door mid del van een bedrijfnatuurplan wordt bijvoorbeeld meer nadruk gelegd op het "waarom" van de drinkput en de haag. Door een groter inzicht in deze processen wordt een stevige basis gelegd voor het behoud van natuur en landschap voor de toekomst. Want: een eigenaar kan toestem ming geven voor het graven van een put. Maar als hij zelf niet inziet wat voor een waarde deze heeft voor bepaalde dier- en plantensoorten, is de kans heel groot dat deze na een aantal jaren weer gedempt wordt. 22

de Steltkluut | 1998 | | pagina 22