1 verloop van de hoogwatertrek niet wezenlijk anders was dan overdag, al waren de aantallen 's nachts wel iets kleiner en leken de vogels 's nachts gemiddeld iets hoger te vliegen dan overdag. Broedvogels lijken nauwelijks door windturbines te worden verstoord. Het is echter nog de vraag, wat het effect op langere termijn zal zijn, als de nu broedende vogels door nieuwe individuen worden vervangen. Vooralsnog lijkt het er op dat broedvogels onverstoorbaar blijven broeden in de nabijheid van een windturbine. Vogelvriendelijke plaatsing van windtur bines Mogelijke nadelige gevolgen voor vogels zijn veelal te voorkomen. Een optimale planning van de locatie en de opstelling van de locatie is daarbij van groot belang. Volgens de onderzoe kers zouden de grotere turbines de gunstigste resultaten voor de vogels boeken. Door de tur bines bovendien zó te plaatsen, dat ze vooral 's nachts tegen de achtergrond goed zichtbaar blijven, zijn eveneens aanvaringen te voor komen. Goede locaties voor windparken zijn voor vogels in principe: - industrieterreinen - havengebieden of andere gebieden met technische installaties zoals sluizencomplexen - landbouwgebieden In internationaal belangrijke vogelgebieden, waar veel vogels broeden, ruien, overnachten dan wel foerageren zijn windparken minder gewenst. Windparken zijn ongewenst op plaatsen waar de vogeltrek gestuwd plaats vindt. Dat zijn locaties waar enorme massa's vogels, als het ware gebundeld, tijdens de trek langskomen. Ook plaatsen met veel slaap- en voedselvluchten zijn niet geschikt. Deze vluchten vinden dagelijks opgeringe hoogte en in de schemering of in het donker plaats. Het moet ook wel duidelijk zijn, dat er in het gebied van het geplande windpark niet tevee kwetsbare soorten voorkomen, die zich niet kun nen verenigen met windturbines. Als aan deze voorwaarden is voldaan, is de toekomst van windenergie en vogels eer schone! De aangewezen locaties in Oost Zeeuws Vlaanderen. Van de vijf in Oost Zeeuws Vlaanderen aange wezen locaties voor windparken zijn er vier om reden voor landschaps- en natuurwaarden ons inziens minder gelukkig gekozen. Het gaat hier om de Beoosten Blijpolderin de vogeltrek route van het Verdronken Land van Saeftinghe en het krekengebied van Axel, de Hooglandpolder, gelegen in de vogeltrekroute tussen de Platen van Hulst en 'de Putting', de Melopolder grenzend aan het Verdronken land van Saeftinghe en de Autrichepolder grenzend aan de geplande ecologische verbindingszone tussen de kreken aan weerszijde van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. Bij de hierin gelegen kreken zijn de laatste jaren natuurontwikkelings werkzaamheden verricht met onder andere als doel de weidevogelpopulatie te doen toenemen. Bij de Eendragtpolder zien we kijkend naar de vogeltrekbewegingen minder bezwaren. Kijkt men naar de doelstelling zover mogelijk aansluiting te zoeken bij al bestaande grootschalige ingrepen in het landschap, zoals zeehaventerreienen, sluizencomplexen en dam men, dan moet geconstateerd worden dat de vijf aangewezen locaties in Oost Zeeuws Vlaan deren hier niet aan voldoen. Wellicht kan men aansluiten op de reeds bestaande en geplande industrieterreinen langs het Kanaal van Terneuzen naar Gent tussen het sluizencompex en Sluiskil en de aansluiting met de Vaste Oeververbinding. Deze liggen parallel aan de plaatselijke vogeltrekroute en zijn goed verlicht wat de kans op nachtelijke aanvaringen van vogels verminderd. Literatuur: T.Westerhof: Windenergie in en om de Westerschelde: droom of nachtmerrie. Schelde nieuwsbrief 4/13, dec.'97 Landelijk Bureau Windenergie: Windturbinegeluid: Het geluid van windturbines en regelgeving op dit gebied. 1997 Landelijk Bureau Windenergie: Windenergie Vogels. 1997 26

de Steltkluut | 1998 | | pagina 26