-jf— Woestijntapuit(Oenanfhe deserti) bezoekt Saeftinghe door: Alex Wieland Op dinsdag 11 november 1997 om 14.15 uur ging de semafoon af: de boodschap een vrouwtje Woestijntapuit (ontdekt door een Belgische vogelaar) bij Saeftinghe. Deze soort had ik nog nooit waargenomen en omdat de waarneming in ons territorium lag, wilde ik deze vogel graag gaan bekijken. Helaas bevond ik mij op dat moment in Middelburg en kon ik met het openbaar ver voer niet eerder dan om 17.00 uur thuis zijn. Aangezien het om 17.00 uur al bijna donker is, kon ik deze soort voor die dag wel verge ten. Een dertigtal, voornamelijk Belgische vogelaars slaagde er die dag wel in om de vogel te scoren. Gelukkig blijven de meeste Woestijntapuiten die in West Europa worden waargenomen vaak enkele dagen plakken. De volgende dag dus al vroeg opgestaan om bij zonsopgang aanwezig te zijn. Maar helaas het zat potdicht. Om circa 9.00 uur leek het wat lichter te worden, of kwam dit omdat het wat te lang naar mijn zin duurde. Met collega twitcher W. de Koek reden we in colonne door de binnenweggetjes (tussen Ter hole en Graauw, Mis(t)pad etc.) naar Saefting he. Daar aangekomen bleken we de eerste gekken te zijn die er in geslaagd waren onder deze barre omstandigheden de plaats levend en wel te bereiken. De vogel had gisteren de gehele dag met een drietal Tapuiten op een akker waar net een groenbemester was omgeploegd geze ten. Onze aandacht ging dus uit naar deze akker die door de dichte mist nog niet voor één twintigste deel was te overzien. Na een half uur arriveerden J. van Hooye en enkele Belgen. Na een uur werd de vogel teruggevonden. Na enkele blikken door de telescoop vlug naar het bezoekerscentrum bij Emmadorp om de waar neming per semafoon door te geven aan de rest van vogelend Nederland. Daar er de laatste jaren al meerdere Woestijntapuiten zijn gezien in Nederland en doordat het erg mistig was, zijn er die dag slechts een tiental vogelaars wezen kijken. De dagen daarna waren ook mistig maar toch is de Woestijntapuit dagelijks door enkele tientallen vogelaars gezien. Meestal Zeeuwen, Belgen en jaarlijsters. Jaarlijsters (geen vogel soort) zijn vogelaars die proberen zo veel mo gelijk soorten in één jaar binnen de Nederlandse grenzen te zien). In het weekend was het on danks het regenachtige weer, redelijk druk. Op de laatste dag (zondag 16 november 1997) zijn er circa 100 mensen geweest (het schijnt dat R. Remmerts de laatste is geweest die hem heeft gezien!!). De Woestijntapuit was toen meestal te zien op de kiezelstenen van het gasstation. Hier was de vogel vanaf de parkeerplaats op de gasdam uitstekend te zien zonder haar te ver storen. Dit was de zevende waarneming van de Woesti jntapuit in Nederland en de eerste voor 1997. Op één geval na (april 1989), zijn alle waargenomen Woestijntapuiten in Nederland najaarsgevallen (oktober - december). Ook elders in Europa zijn er in oktober/novem ber/december 1997 Woestijntapuiten waarge nomen (Birding World Volume 10 Number 10/11, 1997): 13 in Groot Brittannië; 1 in Ier land; 4 in Frankrijk; 2 in Duitsland; 1 in Noorwe gen; 1 in Finland; 1 in Polen. Het normale verspreidingsgebied ligt ver weg van Nederland. De vogels komen voor in Noord Afrika en in Centraal-Azië. Het biotoop bestaat hier uit zand- en kiezelsteppen en halfwoes- tijnen. Het is dus niet verwonderlijk dat de vogel van Saeftinghe een sterke voorkeur had voor het gasstation dat om vegetatie te weren vol gestort is met kiezelstenen. Mannelijke Woestijnta puiten zijn makkelijk te herkennen door de zwarte keel en gedeeltelijk zwarte vleugels. Vrouwelijke exemplaren zijn echter minder makkelijk te herkennen. Voor beide geslachten is de staartband het belangrijkste determinatie kenmerk. Deze is in vergelijking met een Tapuit een stuk breder en heeft niet de voor de Tapuit typische T-vorm. De stuit van de Woestijntapuit is zeemkleurig en de vogel is over het algemeen iets kleiner en lichter van kleur als de Tapuit. Wanneer de vogel staat, staat deze meer hori zontaal in vergelijking met de Tapuit. In vergeli jking met de normale Tapuit is de Woestijntapuit opvallend tam. De Woestijntapuit zorgde er voor dat ik tot nu toe nog ieder jaar een nieuwe soort in Zeeuws- Vlaanderen heb gezien. Hopelijk zullen er nog vele volgen! 29

de Steltkluut | 1998 | | pagina 29