w 4 I Verslag werkbezoek vogelwerkgroep naar Canisvliet 20.12.'97 Door: F.Tombeur a. Aantal deelnemers: 10 Weer: grijs, mistig, 8° C. weinig wind (zuid), waterstand NAP-15 In de nazomer van 1997 grepen in Canisvliet grootscheepse werken (1° fase) plaats. Deze hadden te maken met een belangrijke uit breiding van het natuurreservaat. Canisvliet werd uit zijn isolement gehaald door het - stopzetten van de landbouwaktiviteiten in de omgeving hetgeen een aantal belangrijke neveneffecten kent. Dat zijn o.m. noch kun stmest noch bestrijdingsmiddelen meer, minder drainage (dus minder verdroging) en minder bodemverdichting en bodemverstor ing. Tevens werden een aantal ruimtelijk niet te verantwoorden 'kompensaties' uit de zes- tiger jaren teruggeschroefd, door met name een deel van de aanplant te rooien. De vrijgekomen (52 ha) ruimte werd omgezet in grasland, aan te leggen beplanting en nieuw gecreëerde pias-dras kwelvlakten. Met een beperkte groep van de Vogelwerkgroep van De Steltkluut werd den maar eens ter plaatse deze "natuurbouw" bekeken, beoordeeld en goed bevonden Het mag gezegd worden dat de eindconclusie van de deelnemers (waaronder enkele Zeeuwse zwaargewichten wet betreft planologie en natu urbescherming) toch wel een mooie pluim in hield voor de inrichters. Vooral de nieuwe pias-dras kwelvlakten en de vier prachtige amfi biepoelen ontlokten de deelnemers enthousiaste uitroepen. De verwachtingen zijn hooggespan nen. Veel Kluten, veel Tureluurs, veel Grutto's, veel ganzen worden verwacht in de nieuwe gebieden. Als ook de vogels het nu nog begri jpen den zitten we op rozen Maar ook op het vlak van vlinders, libellen, amfibieën en planter ziet de toekomst er mooi uit. Minder enthousiast waren we dan weer over de wijze waarop de nieuwe verbinding met de Molenkreek gerealiseerd werd -en daarin staan we zeker niet alleen -maar dat kon ons toch niet beletten om globaal gezien van een succes te spreken. Foto: Peter Maas Er zijn -na zo vele jaren van geduld en overleg, van onderzoek en van actie voeren - nu eindelijk dingen gebeurd die voordien alleen tot de ver beelding en de wensen van de natuur- en vo gelbeschermers behoorden. Meteen is het nu zaak om over een aantal dingen toch nog de violen te stemmen. Want er is nog behoorlijk wat werk aan de winkel. Conflictstof is het echt niet meer -gelukkig maar -en het moet integen deel toelaten optimaal te kunnen bijsturen. Een attractief wandelpad dat, zowel de natuurliefhebber/wandelaar meer mogeli jkheden geeft om -op termijn- van de nieuwe zaken te kunnen genieten, als de noodzakelijke rust in bepaalde delen van het gebied garandeert. Natuurlijke processen hun gang laten gaan hetgeen de discussie over de waterstand moet sturen. Landschappelijk verantwoorde keuzen maken inzake de toekomstige aanplant. Een beheer dat weidevogelsoorten, kale grondbroeders en overwinteraars (vooral ganzen) optimale kansen biedt inzake voortplanting, rust, voedsel, etc. Afstemming Otterproject -verbinding met de Molenkreek Waterkwaliteit van de kreek en de kansen om lessen te trekken uit de ervaringen opgedaan o.m. bij de herinrichting van de 33

de Steltkluut | 1998 | | pagina 33