a-I 4 Nieuwe publicaties Verzameld door: Marian Langeveld De Meetjeslandse streekgids, een gids vol ;streken. Natuur en Landschap Meetjesland vzw. Uit- 'gave: De Eecloonaar. april 1998. Prijs Bef 645/795 en Landschap Meetjesland vzw, re- gionale natuur- en milieuvereniging uit het Meet jesland heeft een opvolger van het succesvolle 'boek 'Meetjesland natuurlijk'. NLM mikt met 'haar realisatie op iedereen in Vlaanderen die 'interesse heeft voor wat het Meetjesland te bieden heeft op het vlak van cultuur en natuur. ';Aanbe-volen voor wie op een veilige manier wil ;wandelen of fietsen, kennis wil maken met 'mooie plekjes Meetjesland of verrast wil worden over het heden en verleden van deze streek. Drie in één. Indeling 1. De evolutie van onze streek en erin ver- weven het menselijk handelen: De ontstaansgeschiedenis, het polder- en houtland, naamsverklaring, de economische bedrijvigheid vroeger en nu, bodemstructuur, de cuesta en de Vlaamse vallei. 2. Een beschrijving van het cultuurpatrimonium r van 25 houtland- en polderdorpen '3. Het praktische gedeelte: fietsen en wandelen langsheen de mooiste plekjes cultuur en natuur in het Meetjesland (10 wandelingen, 10 fietstochten) Via wandel- en fietstochten worden cultuur historische bezienswaardigheden en de aan wezigheid van natuurwaarden aangeboden. De kernredactie doet dit door middel van: a. een kleurrijke detailkaart van het gebied b. een begeleidende nauwkeurige routebe schrijving c. een opsomming wat er onderweg te zien of te beleven valt qua natuur en met verwijzingen naar het geschiedkundig verleden en/of huidig patrimonium op het gebied van evolutie, anekdotes, voorval len, ontwikkelingen De wandelgebieden zijn: Het Drongengoed (Knesselare - Maldegem), Burkelbos, Vossen- holse meersen (Maldegem), Kanaal Gent- Brugge/Schipdonk/Eiland (Nevele), Poekepark (Aalter), De Lembeekse bossen (Kaprijke - Waarschot), Het krekengebied (Sint Laureins), Het krekengebied (Assenede), Omgeving Schip donk - Ravenschoot (Maldegem), Het Leen (Eeklo/Waarschot/Zomergem), en de bossen van Maria-Aalter (Aalter). De fietstochten gaan door: De bosgebieden Drongengoed-Keigat-Burkel (Knesselare- Zomergem-Maldegem), De vallei van de Poeke- beek (Aalter-Nevele), Het westelijke krekenge bied (St.-Laureins), Het oostelijk krekengebied (Assenede-Nederland), De cuesta Oedelem- Ronsele en de Vlaamse vallei (Knesselare,Zomergem, Waarschot, Maldegem), Het kanaal Gent-Brugge (Aalter-Nevele), De Maldegemse polders en grensstreek (Maldegem-Nederland), Het waterwingebied Kluizen (Waarschot, Evergem,Waarschot), Het bosgebied Maria-Aalter en het kanaal Gent- Brugge (Aalter, Tielt, Knesselare), en De Drong- wngoedbossen en landelijke omgeving (Knesselare, Maldegem). In de gids verwijzen symbolen op de fiets- en wandelkaarten (en een korte beschrijving) naar 60 sponsor-zelfstandigen die de gebruiker iets te bieden heeft op culinair gebied, waar er over nachting mogelijkheden zijn in stad of platte land, waar gezellige terrasjes fietsers en wande laars rust en verpozing geven, waar fietsen, huifkarren worden verhuurd In het hoofdstuk nuttige adressen vindt men bovendien gegevens over alle Meetjeslandse musea en worden de plaatselijke VVV's met hun contactadressen vermeld. NLM betreurt het dat een samenwerking met Toerisme Meetjesland (de koepel van de plaat selijke VVV-kantoren) ondanks herhaaldelijk aandringen vanuit NLM-hoek, niet kon gere aliseerd worden. NLM heeft ter kennismaking naar de Steltkluut een kopie van de beschreven fietsroute door het oostelijke krekengebied gestuurd. Op zich een leuke route. Het nadeel van zo'n beschreven route (5 A4-tjes) is dat men vaak evenveel informatie kwijt wil als een gids tussen de regels 37

de Steltkluut | 1998 | | pagina 37